Reklama

Radni powiatowi zaniepokojeni tematem budowy wiaduktu w Mielcu

Opublikowano: ndz, 3 maj 2020 13:35
Autor:

Radni powiatowi zaniepokojeni tematem budowy wiaduktu w Mielcu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości powiatu mieleckiego są zaniepokojeni tematem budowy wiaduktu, który ma połączyć ul. Kosmonautów w Mielcu z nową trasą do drugiego mostu na Wisłoce. Radni dopytują jaki jest obecnie stan - pozyskiwania przez Zarząd powiatu mieleckiego - dotacji na budowę tego wiaduktu. Zdaniem radnych PiS - nie pilnowanie tej sprawy może przekreślić tak ważną inwestycję jak - drugi most na Wisłoce.

Radni przygotowali szereg pytań do Zarządu Powiatu Mieleckiego:


    • Na jakim etapie jest przygotowanie /aktualizacja dokumentacji projektowej dla ww. inwestycji przez Zarząd Powiatu?
    • Z jakiego źródła Zarząd Powiatu zamierza uzyskać finansowanie ww. inwestycji? Czy nadal rozważane jest ubieganie się o dofinansowanie z programu dróg samorządowych?
    • Jak wygląda współpraca Zarządu Powiatu samorządem Miasta Mielca w zakresie ww. inwestycji? Prośba o przekazanie informacji o dokonanych ustaleniach w miesiącach roku 2020 r. 
    • Jak wygląda współpraca Zarządu Powiatu z innymi samorządami? Prośba o przekazanie informacji o dokonanych ustaleniach w miesiącach roku 2020 r.
    • Czy Zarządu Powiatu będzie posiadał środki na wkład własny na realizację ww. inwestycji czy będzie wspierał się kredytem.


Wyjaśnienie radnych:

Inwestycja obejmująca budowę nowego mostu na Wisłoce pomiędzy Złotnikami a Rzędzianowicami wraz z dojazdami jest na ukończeniu i wkrótce nastąpi jej otwarcie. Społecznie pożądanym jest szybkie kontynuowanie dalszych etapów inwestycji obejmującej w szczególności budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 – od ronda trzywylotowego do połączenia z ul. Kosmonautów wraz z wiaduktem drogowym nad ul. Sienkiewicza i linią kolejową nr 25 w Mielcu.

Celem przywołania faktów, na mocy porozumienia podpisanego w czerwcu 2019 r. Województwo Podkarpackie zobowiązało się przekazać Powiatowi Mieleckiemu posiadaną dokumentację projektową zawierającą projekt budowlany i wykonawczy wraz z kosztorysem inwestorskim i decyzją środowiskową. Powiat Mielecki z kolei miał zlecić jej aktualizację. Miasto Mielec zobowiązało się, że pokryje w połowie koszty realizacji inwestycji oraz zadeklarowało pokrycie 50% kosztów wykupu przez powiat gruntów niezbędnych do realizacji zadania. Powiat Mielecki zadeklarował realizację inwestycji po uzyskaniu na ten cel dofinansowania zewnętrznego, m.in. z rezerwy subwencji ogólnej Budżetu Państwa; Funduszu Dróg Samorządowych i innych, a Województwo Podkarpackie i Miasto Miasto obiecały wspieranie Powiatu w staraniach o uzyskanie środków zewnętrznych.

Podpisane w 2019 r. porozumienie było wynikiem wcześniejszych ustaleń pomiędzy samorządami, tj. podpisanego w grudniu 2016 roku listu intencyjnego pomiędzy Województwem Podkarpackim, Miastem Mielec, Powiatem Mieleckim oraz Gminami Mielec, Czermin i Wadowice Górne.

Tylko dopełnienie całej inwestycji wymiernie poprawi transport w okolicach Mielca oraz mocno odciąży dotychczasowy most na Wisłoce. Brak szybkich działań w przedmiotowej sprawie zniweczy dotychczasową pracę i efekt będącej właśnie na ukończeniu inwestycji mostowej. Mieszkańcy gmin Mielec, Czermin, Borowa, Wadowice Górne i Radomyśl Wielki dojeżdżający do Mielca czekają na kolejne etapy tej inwestycji i poprawę komfortu podróży do Mielca. 

Tym bardziej ważne jest szybkie i aktywne działanie w sprawie pozyskania środków zewnętrznych patrząc na możliwy kryzys gospodarczy, który zapewne przełoży się na fundusze państwowe, kierowane w większym stopniu na łagodzenie skutków tego kryzysu. 

Argumentację przygotował radny Zbigniew Tymuła z PiS. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.