reklama

Radna zarzuca wicestaroście Andrzejowi Bryle rewanżyzm i chce jego odwołania

Opublikowano:
Autor:

Radna zarzuca wicestaroście Andrzejowi Bryle rewanżyzm i chce jego odwołania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWzajemnych oskarżeń ciąg dalszy. Radna powiatowa Maria Orłowska po kolejnej próbie odwołania dyrektorki Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przesłała interpelację do mieleckiego starostwa, a w niej pytanie: - Czy kolejna w okresie pół roku, pozbawiona jak się wydaje merytorycznie racjonalnego uzasadnienia próba odwołania dyrektora jednostki o istotnym znaczeniu dla powiatu jest przejawem osobistego rewanżyzmu wicestarosty Andrzeja Bryły i próbą kamuflowania zadłużenia jednostki powiatu, w którego powstaniu brał czynny udział?

Radna Orłowska wnosi o nieodwoływanie dyrektor Elżbiety Wyparło z pełnionej przez nią funkcji, zgodnie z opinią Podkarpackiego Kuratora Oświaty w tym zakresie. 

- Wnoszę również o rozważenie zaproponowania odwołania Andrzeja Bryły ze stanowiska wicestarosty - dodaje Maria Orłowska.

O całej sprawie szerzej pisaliśmy >>>TUTAJ<<<

Druga próba

Władze mieleckiego starostwa po raz drugi starają się odwołać ze stanowiska dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu, Elżbietę Wyparło. Sprawa budzi wiele emocji, padają trudne pytania i wzajemne oskarżenia.

Zarządu Powiatu Mieleckiego w marcu wystąpił drugi raz (po raz pierwszy zarząd wystąpił w jesieni ubiegłego roku i decyzja kuratora była negatywna) o opinię w sprawie odwołania Elżbiety Wyparło ze stanowiska dyrektora Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu.
Podkarpacki Kurator Oświaty ponownie wydał negatywną opinię w sprawie odwołania pani dyrektor.

Wobec tego zarząd powiatu kolejny raz nie otrzymał zielonego światła od kuratora aby usunąć dyrektorkę ze stanowiska. Co z tym zrobi starostwo? Nie wiadomo.

Sprawą sporną są powstałe zobowiązania finansowe placówki na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwota zobowiązania sięga ponad 100 tysięcy złotych. Obowiązek uiszczania składek na PFRON powstał w momencie włączenia Bursy Międzyszkolnej i Schroniska Młodzieżowego w skład Zespołu (1 września 2017 r., został utworzony Powiatowy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczych w Mielcu, powstały z połączenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mielcu, Bursy Międzyszkolnej i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego). 

Radna powiatowa Maria Orłowska, która jest zawodowo od lat związana z placówką pisze w interpelacji, że jedyną osobą, która czynnie występuje w przedmiotowej sytuacji od jej początku do chwili obecnej jest Andrzej Bryła – ówczesny etatowy Członek Zarządu Powiatu i obecny Wicestarosta. 

- Trudną do pominięcia jest okoliczność, że jak się wydaje nie przedsięwziął żadnej czynności, która zmierzałaby do uniknięcia lub zmniejszenia wymiaru składek na PFRON, natomiast czynnie uczestniczył w czynnościach, które zdecydowały o powstaniu obowiązku uiszczania składek, a następnie argumentował w kierunku polemizowania z obowiązkiem ich uiszczania, co w świetle orzecznictwa sądowo - administracyjnego prowadzi do konieczności jednorazowego wydatkowania istotnej kwoty pieniężnej, wraz z odsetkami za opóźnienie w płatności - dodaje radna.

Radna opisuje także szereg działań Elżbiety Wyparło w celu zmniejszenia wysokości składek na PFRON.

- W mojej ocenie formułowane zarzuty są pozbawione podstaw faktycznych i merytorycznych oraz nacechowane wybujale negatywną retoryką, która nie znajduje oparcia w rzeczywistym przebiegu zdarzeń.  W moim odczuciu szczególnie nieodpowiedzialnym jest zamiar odwołania dyrektor istotnej dla powiatu jednostki oświatowej w szczycie pandemii, co w oczywisty sposób stanowić będzie zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania Zespołu - tymi słowami kończy się interpelacja.


Starostwo wyjaśnia

W związku z licznymi zapytaniami ze strony mediów dotyczącymi interpelacji z dnia 20 kwietnia pani Marii Orłowskiej radnej Rady Powiatu Mieleckiego, informuję, że starosta powiatu udzieli odpowiedzi w trybie i terminie przewidzianym dla tego typu wystąpienia radnego.

Nadmieniam, że interpelacja pani M. Orłowskiej datowana dniem 20 kwietnia br. nie została jeszcze przekazana staroście przez przewodniczącego rady m.in z powodu „kwarantanny pism przychodzących”, a członkowie zarządu powiatu poznali jego treść z lokalnych mediów.

Zarząd deklaruje pełne wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z tą sprawą, a także przedstawienie obszernych dokumentów źródłowych również tych, które pani radna w swoim piśmie pominęła lub - co bardziej prawdopodobne – użyła tylko takich argumentów, które akurat z Jej punktu widzenia były wygodne.

Nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, na obecnym etapie wydaje się, że wielokrotnie powtarzane tezy zawarte w przedmiotowej interpelacji można odczytać jako formę zminimalizowania negatywnych skutków stylu zarządzania obecnej pani dyrektor lub – co gorsza – jako próbę manipulacji opinią publiczną.

Podsumowując, starosta udzieli odpowiedzi osobie zainteresowanej, przekaże obszerne materiały do analizy i oceny radnych oraz będzie na bieżąco informował o postępie sprawy lokalne media - przekazał Marek Patyk, rzecznik prasowy starostwa powiatowego.


Poniżej publikujemy cały tekst interpelacji złożonej przez radną do starosty powiatu mieleckiego w wersji pdf do pobrania

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE