Reklama

Rada Powiatu zakończyła swoją kadencję

Opublikowano:
Autor:

Rada Powiatu zakończyła swoją kadencję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowi radni podsumowali swoją czteroletnią działalność. Ostatnia w tej kadencji sesja odbyła się w czwartek, 18 października.

Ostatnie obrady stały się okazją do licznych podsumowań. Krótkiej analizy osiągnięć z lat 2014-2018 dokonał starosta mielecki Zbigniew Tymuła. – Cztery lata intensywnej pracy radnych i zarządu zaowocowały nie tylko sprawnym bieżącym funkcjonowaniem powiatu, ale także jego rozwojem. Mogę śmiało stwierdzić, że wykorzystaliśmy każdą szansę na pozyskanie dodatkowych środków oraz realizację wielu ważnych dla mieszkańców programów i przedsięwzięć – mówił starosta Zbigniew Tymuła.

Inwestycje za 80 milionów złotych

W bieżącej kadencji władze samorządowe Powiatu Mieleckiego wydatkowały na inwestycje blisko 80 milionów złotych. Nie zaciągnęły przy tym nowych kredytów. - Szczególny nacisk położyliśmy na poprawę infrastruktury drogowej. Wydatkowaliśmy blisko 30 milionów złotych na budowę chodników, przebudowę dróg i mostów oraz opracowanie dokumentacji do wszystkich przeprowadzonych inwestycji – wymienił starosta.

Znaczącą pozycję na liście wydatków powiatu zajęły  tez inwestycje w ochronę zdrowia. W bieżącej kadencji do mieleckiego pogotowia trafiły trzy karetki, czwarty ambulans zasilił natomiast nowo powstałą podstację w Padwi Narodowej. W szpitalu zrealizowano remont oddziału chirurgii naczyniowej, zakupiono nowy tomograf i aparat RTG, a także rozpoczęto budowę pomieszczeń opieki świąteczno-nocnej i wielomilionową rozbudowę bloku operacyjnego. – W mieleckim szpitalu od lat nie było tylu inwestycji, nie było też podwyżek dla personelu, które przyznaliśmy. Może dziś jeszcze nie wszyscy są zadowoleni z tych rozwiązań, ale jestem pewien że powrócimy do rozmów – powiedział gospodarz powiatu.

Wśród osiągnięć zarządu i rady nie brakło inwestycji szkolnych. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat w powiecie powstały dwa wielofunkcyjne boiska, hala sportowa przy „Elektryku”, a także odnowione zostały liczne sale gimnastyczne. Powiat we współpracy ze szkołami i przedsiębiorstwami z terenu całego województwa wdrożył działanie klas branżowych, nastawionych przede wszystkim na praktykę zawodową i dostosowanych do potrzeb rynku pracy. Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych wzbogacił się w bus, podobny pojazd trafił do Domu Pomocy Społecznej. Dziś praca tych jednostek jest znacznie ułatwiona.

Sprawniej przebiega też obsługa klientów w poszczególnych wydziałach starostwa. Idąc z duchem czasu władze samorządowe zrezygnowały z tradycyjnych kas, wprowadzając opłatomaty. Skuteczną nowością okazał się też nowy system kolejkowy w wydziale komunikacji, umożliwiający m.in. umawianie wizyt w urzędzie za pośrednictwem Internetu. Wewnętrzne działanie podległych urzędowi jednostek usprawniło z kolei utworzenie Centrum Obsługi Jednostek. Powiat odnotował już oszczędności pozyskane dzięki wdrożeniu tego rozwiązania.

Starosta dziękuje radnym, zarządowi i współpracownikom

Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie dobra współpraca. Dziękuję dyrekcji i wszystkim pracownikom starostwa oraz jednostek podległych za sumienne i kompetentne wykonywanie swoich obowiązków. Dziękuję zarządowi powiatu i wreszcie dziękuję wszystkim radnym. Uważam, że nie mieliśmy opozycji. Byliśmy grupą, która działała dla wspólnego dobra. I to działanie pokazało efekty – powiedział starosta.

W dowód uznania radni otrzymali z rąk starosty Zbigniew Tymuły oraz przewodniczącego rady Henryka Niedbały symboliczne upominki. Sam przewodniczący, za cztery lata organizowania i prowadzenia obrad, otrzymał od starosty herb Powiatu Mieleckiego.

Kadencja 2014-2018 w liczbach

Przypomnijmy. Kończąca kadencję Rada Powiatu Mieleckiego rozpoczęła swoją działalność 16 listopada 2014 roku. W tym czasie odbyła łącznie 48 posiedzeń, których efektem było podjęcie 343 uchwał. Uchwały te najczęściej były podejmowane jednogłośnie; większość z nich powstała z inicjatywy Zarządu Powiatu Mieleckiego.

Aktywność radnych również obrazują konkretne liczby. W czasie kadencji zgłoszono łącznie 131 wniosków, interpelacji i zapytań, a poszczególne komisje obradowały łącznie 319 razy. Najwięcej posiedzeń odbyła komisja budżetu i finansów – były to 53 spotkania. Następne na liście znalazły się: komisja edukacji, kultury i sportu – 52, komisja rozwoju gospodarczego, rolnictwa i ochrony środowiska – 51, komisja rodziny, zdrowia i pomocy społecznej – 46, komisja rewizyjna – 46, komisja regulaminowa i porządku publicznego – 40 oraz komisja infrastruktury – 31.

Dobiegająca końca kadencja była czasem pełnym wyzwań i działań niejednokrotnie trudnych, ale w większości przypadków zakończonych sukcesem– ocenił Henryk Niedbała, przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego.

Warto dodać, że Zarząd Powiatu Mieleckiego w czasie kadencji 2014-2018 odbył 179 posiedzeń, podejmując 1357 uchwał.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE