Reklama

Rachunki za prąd już wyższe. Rekompensat za 2020 nie będzie

Opublikowano: 24 stycznia 2021 09:12
Autor: Józef Twardowski | Zdjęcie: Fot. Archiwum

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Podwyżki cen prądu stają się faktem. Widać to w tegorocznych rachunkach, które dla gospodarstw domowych mogą być wyższe nawet o 150 zł w stosunku do roku ubiegłego. Jest jeszcze jedna zła wiadomość. Obiecanych rekompensat za podwyżki w 2020 roku też nie będzie.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin przez dłuższy czas  obiecywał ustawę przyznającą rekompensaty za wzrost cen prądy w 2020 r. wypłacone na początku 2021 roku.  Miały one objąć osoby  znajdujące się w I progu podatkowym czyli takie, których  roczne dochody brutto nie  przekraczają  85 528.

CZYTAJ TAKŻE: Zdrożeje wymiana oleju w samochodach
 

Teraz już wiadomo, że rekompensat nie będzie. Zamiast  tego ma się  pojawić dodatek energetyczny dla najuboższych.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że  większość  polskich rodzin nie otrzyma zwrotu kosztów podwyżki prądu, która w całym  2020  roku wyniesie około 10 proc. Jak wynika z analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego   już w listopadzie 2020 r. za prąd płaciliśmy o 7,7 proc. więcej niż w 2019 r. To drugi po kosztach wywozu śmieci, które zdrożały o 53,5 proc.,   czynnik najmocniej wpływający na roczne koszty utrzymania mieszkania.

Od stycznia kolejna podwyżka cen prądu

Ale zeszłoroczna podwyżka  i brak dla wielu rodzin obiecanej rekompensaty to nie koniec. Od stycznia  2021 roku weszła kolejna podwyżka cen energii elektrycznej, która  składa się z kilku elementów.

Po pierwsze wzrósł  koszt samej energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki stawek dla Enei, PGE Obrót i Tauronu, które  wyniosą od 3,5 do 3,6 proc.

Po drugie, na rachunkach pojawiła się nowa opłata  tzw. opłata mocowa. Jak poinformował prezes  URE, w przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Poziom opłaty mocowej wyniesie:


•    dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
•    dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
•    dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
•    dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Średnie zużycie prądu  typowej, 4-osobowej rodziny wynosi w Polsce 2600-5500 kWh rocznie, co oznacza, że rachunek za prąd w każdym miesiącu automatycznie pójdzie w górę o 10,46 zł. Rocznie da to już pokaźną kwotę 125,52 zł.


Po co ta opłata mocowa

Za sprawą opłaty mocowej każdy z nas składać się będzie na rynek mocy. Mówiąc prosto z tych pieniędzy mają być opłacani producenci za gotowość dostaw, by w systemie były wystarczające zasoby mocy.

To gotowość dostaw albo inaczej bezpieczeństwo dostaw będzie nas kosztować rocznie ok. 5 mld zł, a najlepsze oferty na tę gotowość będą wyłaniane w drodze aukcji.

Jakby jednak nie patrzeć opłata mocowa  w swojej istocie to swoista finansowa kroplówka dla  elektrowni węglowych, których nie stać na razie na zastąpienie tego paliwa innym. Ma dać im czas na dostosowanie się i znalezienie innych paliw do wytwarzania prądu.  Tylko dlaczego my musimy za to płacić? Szczególnie, że najwięksi gracze na rynku to spółki Skarbu Państwa.

Opłata OZE

Po trzecie  na rachunkach  za prąd znów pojawia się opłata dotycząca Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), która przez kilka poprzednich lat wynosiła 0 zł. Jej wysokość wyniesie w 2021 r. 2,2 zł za każdą MWh. W przypadku gospodarstwa domowego zużywającego około 3 MWh rocznie opłata wyniesie nieco ponad 8 zł brutto.

Z zebranych w ten sposób pieniędzy finansowane będzie wspieranie wytwarzanie zielonej energii, która sprzedawana jest w systemie aukcyjnym.

Rachunek wzrosną nawet o 150 zł

Gdy zsumujemy te wszystkie elementy podwyżki to ceny prądu w 2021 roku wzrosną nawet o 12-13 procent, co w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego przełożą się na około 150 zł rocznie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Michał

    Trzeba odważniej stawiać i rozwijać OZE. Mam panele fotowoltaiczne, od firmy Maxcom eco energy i wiem, że dużo moich sąsiadów też zastanawia się nad panelami. Warto, żeby rząd ułatwiał im podjęcie tej decyzji.