reklama
reklama

PZL Mielec wspiera przyszłość lotnictwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpackie Centrum Innowacji

PZL Mielec wspiera przyszłość lotnictwa - Zdjęcie główne

foto Podkarpackie Centrum Innowacji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Rzeszowie oficjalnie rozpoczęła działalność Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Przemyśle Lotniczym. Wśród podmiotów wspierających działania Rady znalazły się m.in. PZL Mielec, jeden z największych i najbardziej znanych producentów lotniczych w kraju.
reklama

Rada powstała we współpracy z Stowarzyszeniem Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. Jej głównym celem jest lepsze dostosowanie systemu edukacji do realnych potrzeb sektora lotniczego, który dynamicznie się rozwija, ale jednocześnie boryka się z poważnym wyzwaniem – niedoborem wykwalifikowanych pracowników.

Sektor lotniczy to jeden z filarów gospodarki Podkarpacia. Aby nadal dynamicznie się rozwijał i odpowiadał na nowe wyzwania, potrzebuje stałego dopływu wysoko wykwalifikowanych kadr. To jak je kształtować, by nadążać za oczekiwaniami rynku będzie przedmiotem debat i analiz Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Przemyśle Lotniczym. Cieszę się, że miejscem tej ogólnopolskiej dyskusji będzie Podkarpackie Centrum Innowacji – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu Województwa Podkarpackiego – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu Województwa Podkarpackiego.

reklama

W skład Rady wchodzą przedstawiciele najważniejszych przedsiębiorstw z branży, instytutów badawczych, uczelni, organizacji pracodawców i pracowników, a także reprezentanci administracji rządowej. To grono ekspertów ma za zadanie identyfikować potrzeby kompetencyjne sektora, formułować rekomendacje dla systemu edukacji oraz wspierać współpracę pomiędzy firmami, szkołami i uczelniami.

Łączy nas wspólny cel – dopasowanie kompetencji pracowników do dynamicznie zmieniających się potrzeb przemysłu lotniczego, szczególnie w obliczu postępującej cyfryzacji, automatyzacji i wyzwań związanych z zieloną transformacją. Powierzenie tego zadania PCI to niewątpliwe wyróżnienie, a zarazem zobowiązanie, które wpisuje się w naszą misję łączenia biznesu i nauki – podkreślił Michał Tabisz, prezes zarządu PCI– podkreślił Michał Tabisz, prezes zarządu PCI.

reklama

W centrum uwagi Rady znajdują się dziś przede wszystkim kompetencje cyfrowe, zielone technologie oraz innowacje, które będą kształtować przyszłość przemysłu lotniczego – od automatyzacji po zrównoważony rozwój. Rada opracowuje również sektorową ramę kwalifikacji oraz wskazuje potrzebne zmiany legislacyjne i organizacyjne, które mogą pomóc w lepszym kształceniu przyszłych specjalistów.

W działania Rady aktywnie zaangażował się również PZL Mielec, który nie po raz pierwszy wspiera inicjatywy łączące przemysł z edukacją. Firma od lat zwraca uwagę na konieczność dostosowywania programów kształcenia do realiów rynku pracy.

Jako firma od lat aktywnie uczestniczymy w działaniach, których celem jest lepsze dopasowanie systemu edukacji do realnych potrzeb rynku pracy, zwłaszcza w tak wymagającej branży jak lotnictwo. Obserwujemy, że dziś największym wyzwaniem jest niedobór kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami technicznymi. Dlatego właśnie angażujemy się w prace Sektorowej Rady ds. Kompetencji czy powstanie Branżowego Centrum Umiejętności w Mielcu. Wierzymy, że tylko bliska współpraca między przemysłem a administracją i edukacją pozwoli nam skutecznie odpowiadać na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – powiedziała Marta Rokoszak, Dyrektor Personalny i Członek Zarządu PZL Mielec.

reklama

Dzięki takim inicjatywom jak ta, przedsiębiorstwa z sektora lotniczego – w tym PZL Mielec – mają szansę nie tylko wyrazić swoje potrzeby, ale również realnie wpływać na kształt systemu kształcenia zawodowego. Z kolei uczniowie, studenci i nauczyciele zyskują dostęp do aktualnej wiedzy o kompetencjach cenionych w przemyśle, co zwiększa ich szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy.

PZL Mielec aktywnie współtworzy przyszłość polskiego lotnictwa – nie tylko poprzez produkcję nowoczesnych maszyn, ale również przez wspieranie kształcenia nowych pokoleń specjalistów, których umiejętności będą odpowiedzią na wyzwania przyszłości.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo