Reklama

Przecławskie maluchy już się bawią z Psotną Andzią [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano: 2 lutego 2021 13:07
Autor: MW

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Nowy żłobek, mieszczący się w budynku byłej szkoły podstawowej na przecławskim rynku zachwyci nie tylko maluchy, ale i dorosłych. Dziś odbyło się jego skromne otwarcie.

- Inwestycja w dzieci jest najlepsza inwestycją dla Podkarpacia, dla gminy Przecław – mówił poseł Krzysztof Sobolewski. - Bo jeśli nie w przyszłość, to w co inwestować? Takie działanie pokazuje, że nie można załamywać rąk, zwieszać głowy, bo jest covid, bo jest zaraza. Trzeba patrzeć do przodu, perspektywicznie. Odpowiedź mamy tutaj. "Psotna Andzia,", ponad pięćdziesięcioro dzieci. Mamy nadzieję, że te dzieci, wychodząc stąd, będą już tęsknić do powrotu. Większość z nas, wracając do czasów, kiedy byliśmy dziećmi, dużo oddałaby, by spędzać czas w taki otoczeniu - dodał.

Czytaj także: IKEA uruchomiła punt odbioru zamówień...w Mielcu

Zabacz relację

Kamil Kagan z biura poselskiego odczytał list Fryderyka Kapinosa.

- Bardzo się cieszę, że w Przecławiu powstało miejsce, w którym otoczeni zostaną - jestem o tym przekonany - wspaniałą opieką najmłodsi mieszkańcy miasta i gminy – napisał poseł ziemi mieleckiej. - To niezwykle ważne przedsięwzięcie, które zapewni opiekę dzieciom i pozwoli na szybszy powrót do pracy ich mamom.

- Kiedy tak patrzę, na tą nazwę, nasuwa mi się taki żart, czemu nie psotna Renata - żartował marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. - Pewnie dlatego, że pani burmistrz nie jest psotna, jest konsekwentna i bardzo skutecznie realizuje swoje plany.

Skąd pomysł na tak niesztampową nazwę? Żłobek zaczerpnął swoją nazwę od tytułu książki dla dzieci „Psotna Andzia”, wydanej we Lwowie ok. 1913 roku przez Walerię Szalay-Groele, nauczycielkę, powieściopisarkę, autorkę kilkudziesięciu powieści i opowiadań historycznych dla dzieci, przyjaciółkę Marii Konopnickiej. Waleria Szalay-Groele, która studiowała historię i polonistykę na Uniwersytecie Lwowskim, mieszkała w Przecławiu w latach 1905-1016, uczyła tu i prowadziła działalność kulturalną, założyła kółko teatralne, chór. Tu spędziła najpiękniejsze lata życia, poznała męża, urodziła i pochowała dziecko.

- Chciałam, żeby dzieci od najmłodszych lat miał za wzór kobietę, która nie tylko była wychowawczynią, pedagogiem, ale w trudnych czasach walczyła o Polskę , brała udział w ruchu oporu – powiedziała burmistrz Przecławia, Renata Siembab. - Żeby była wzorem dla następnych pokoleń przecławian.

Nie udało się niestety zdobyć egzemplarza książki „Psotna Andzia”. Istnieje tylko zdjęcie okładki. Dziewczynka na odsłoniętej przez marszałka i panią burmistrz tablicy, Andzia została namalowana przez lokalnego artystę, Wojciecha Kaszuba.

1 lutego pierwsze dzieci bawiły się już w nowym żłobku, który docelowo ma przyjąć 70 dzieci.

- W pierwszym, drugim, trzecim miesiącu urzędowania podjęłam najtrudniejszą decyzję w życiu, że musi powstać żłobek w gminie Przecław, by rodzice mogli podejmować pracę, naukę, żeby dzieci od najmłodszych lat się rozwijały – relacjonowała pani Burmistrz. - Uznałam, że ten budynek, który został wybudowany prawdopodobnie w końcówce lat 30-stych i w którym aż do 2018 roku funkcjonowała szkoła, nie może odejść w nicość. W listopadzie 2019 złożyliśmy wniosek do rządowego programu MALUCH+. Budynek przeszedł gruntowny remont: burzenie ścian, budowanie nowych, klatka schodowa z windą, malowanie elewacja, dach, nowe okna i drzwi. Mam nadzieję, że każdy z państwa, stojących tutaj popatrzy na ten budynek i pomyśli sobie: kawał dobrej roboty zrobiła gmina Przecław, by dać temu obiektowi drugie życie.


Proboszcz przecławskiej parafii, ks. Stanisław Kulig, pobłogosławił odnowiony budynek. Jego wygląd jest szokiem dla wielu przecławian, którzy znali szkołę wcześniej. Całkowicie zmieniony, odnowiony robi wielkie wrażenie.

Zbudowano również wjazd dla niepełnosprawnych, a także windę, co zapewnia dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych.

Koszt całkowity powstania samego żłobka to prawie 3 mln zł, z czego 2,6 mln to koszty kwalifikowalne. Na tę inwestycję gmina pozyskała prawie 1,3 mln zł z rządowego programu Maluch+. Ostatecznie całość prac przy budynku kosztowała gminę ponad 3,6 mln zł. Ponadto złożony przez Gminę Przecław projekt „Funkcjonowanie miejsc dla dzieci” realizowany w ramach programu „Maluch+” na dofinansowanie działalności żłobka „Psotna Andzia” przez 11 miesięcy jego funkcjonowania. Pozyskana kwota w wysokości 44 000 zł przeznaczona jest dla 50 dzieci.

Moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy i otwarcia żłobka:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.