Reklama

Przyszłoroczna podwyżka emerytur znów skromna, ale ma być "trzynastka" i "czternastka"

Opublikowano: 3 grudnia 2020 16:31
Autor: JT | Zdjęcie: Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Rząd podjął już decyzję o przyszłorocznej waloryzacji emerytur, która zgodnie z odpowiednimi przepisami wchodzi zawsze w życie 1 marca. Niestety będzie ona mniejsza od obiecywanej wcześniej przez rządzących. Ale dalej ma się pojawić „trzynastka”, a pod koniec roku, niewypłacana jeszcze nigdy wcześniej „czternastka”.

Rok temu rząd obiecywał, że waloryzacja oparta będzie na mechanizmie kwotowo-procentowym, a podwyżka dla osób z najniższymi emeryturami będzie nie mniejsze niż 70 zł brutto (57 zł na rękę) miesięcznie.  Tymczasem waloryzacja będzie procentowa i wyniesie 3,84 proc. czyli ustawowe minimum.
CZYTAJ TAKŻE:Pierwszy miesiąc tak dużego spadku bezrobocia w pow. mieleckim

Oznacza to, że  osoby z najniższymi emeryturami dostaną nie obiecywane 70, a 50 zł brutto (40 zł na rękę) miesięcznie.  W okresie marzec – grudzień 2021 (przypominamy waloryzowane emerytury wchodzą w życie zawsze od 1 marca) taki emeryt zyska więc 400 zł.

W przyszłym roku emerytury wzrosną o 38 zł na każde tysiąc złotych

Pozostali emeryci swoje przyszłoroczne podwyżki mogą obliczyć w prosty sposób przyjmując, że ich emerytura wzroście o 38 zł na rękę na każde tysiąc złotych. Jeśli więc ktoś dostaje na rękę 1500 zł miesięcznie to jego przyszłoroczna emerytura wzrośnie od 1 marca o 57 zł na rękę miesięcznie, a przez cały rok o 570 zł. Jeśli ktoś dostaje 2000 zł na rękę to wzrost będzie wynosił 76 zł miesięcznie, a w ciągu całego roku 760 zł.  

Ma być „trzynastka”, a nawet „czternastka”

Pewnym pocieszeniem mają być obiecane „trzynaste” i „czternaste” emerytury, choć też nie tak wysokie jak mogli się spodziewać seniorzy. Ich wysokość uzależniona będzie od najniższej emerytury i w przypadku „trzynastki” wyniesie 1022 zł na rękę dla wszystkich bez względu na pobieraną emeryturę, które zostanie   wypłacone w kwietniu 2021 roku.

Jeśli chodzi o „czternastkę” to tu ograniczenie finansowe będzie jeszcze większe.  „Czternastka” w pełnej wysokości, czyli 1022 zł  trafi do osób ze świadczeniami do 2300 zł na rękę miesięcznie.  A im wyższa emerytura, tym kwota „czternastki” będzie mniejsza, a osoby  otrzymujące powyżej 3000 zł nie otrzymają „czternastki” w ogóle. Dla przykładu osoba otrzymująca 2500 zł na rękę miesięcznie otrzyma w ramach „czternastki”  842 zł, otrzymująca 2700 zł – 634 zł, otrzymująca 3000 – 322 zł.

„Czternasta emerytura” ma być wypłacona w grudniu 2021 roku. Środki na ten cel zabezpieczono  w przyszłorocznym budżecie państwa, choć do tej pory nie uchwalono  jeszcze regulującej tę kwestie ustawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.