Reklama

Przychodnia onkologiczna w Mielcu już działa. Dr n. med. Jan Gawełko odpowiada na ważne pytania [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 18 maja ruszyły pierwsze przyjęcia pacjentów do nowej poradni onkologicznej w mieleckim szpitalu. Konsultacje są udzielane przez doświadczonego specjalistę radioterapii onkologicznej dr n. med. Jana Gawełko, który odpowiada na kilka ważnych pytań. Zobacz również zdjęcia nowej przychodni.

W poradni będą przyjmowani pacjenci z podejrzeniem nowotworu złośliwego znajdujący się w trakcie diagnostyki, skierowani przez lekarzy, chorzy z rozpoczętym już leczeniem onkologicznym oraz pacjenci wymagający kontroli po zakończeniu leczenia, a także pacjenci w ramach profilaktyki onkologicznej.

Nowotwory złośliwe są chorobami występującymi w każdej populacji i o stosunkowo dużej śmiertelności. W krajach rozwiniętych jest to druga przyczyna zgonów, po chorobach sercowo-naczyniowych.  W Polsce notuje się 155 tysięcy zachorowań i 93 tysiące zgonów rocznie.

1. Dlaczego rozpoznanie nowotworu i wczesna diagnostyka jest tak ważna?

- Jak w każdej chorobie, czas w którym nie jest ona leczona powoduje, ze schorzenie jest bardziej zaawansowane, to znaczy ma większy wymiar i może zajmować sąsiednie narządy. Bardziej zaawansowany nowotwór - w przypadku leczenia operacyjnego wymaga usunięcia większej części lub całego narządu a czasem nawet sąsiadujących narządów lub tkanek. Wcześniejsze rozpoznanie umożliwia mniej okaleczające leczenie i daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Podobnie w przypadku nowotworów, które leczone są z udziałem radio lub chemioterapii - wcześniejsze wykrycie skutkuje mniej obciążającym leczeniem i daje lepsze efekty.

2. Kiedy umówić się na wizytę u onkologa? 

- Większość nowotworów początkowo daje objawy zbliżone do innych schorzeń np. chrypka, kaszel, dolegliwości pokarmowe i dlatego najczęściej zgłaszamy się do lekarza domowego lub innych specjalistów. Jeżeli lekarz rodzinny lub inny specjalista podejrzewa nowotwór – kieruje do onkologa lub dalszej diagnostyki w swojej specjalności. Bezpośrednio do onkologa można zawsze zgłosić się bez skierowania jeżeli stwierdzimy objawy odpowiadające przekazywanym w ramach profilaktyki i innych źródeł chorobom nowotworowym.

Przychodnia onkologiczna w Mielcu

3. Jak przygotować się do wizyty u onkologa? 

- Jeżeli posiadamy jakiekolwiek wcześniejsze badania, które można będzie porównać ze stanem obecnym - zawsze należy je zabrać ze sobą. Jeżeli dolegliwości występują od jakiegoś czasu – istotne jest zapamiętać kiedy wystąpiły objawy, jaki był ich charakter, czy z czasem nasilały się i czy towarzyszyły im inne stany jak gorączka, osłabienie, krwawienie itp.

4. Co wiemy o przyczynach nowotworu?

- Każdy nowotwór ma swoiste czynniki sprzyjające jego powstaniu. Do ich powstania  mogą przyczynić się czynniki chemiczne, fizyczne oraz bakterie i wirusy.  Np. przyczyną nowotworów układu oddechowego jest przede wszystkim palenie tytoniu, w tym również palenie bierne, ale również narażenie na pyły i gazy jak np. MP2,5, MP 10, SO2, NO2 , a więc powstające w wyniku spalania węgla i paliw oraz dymy przemysłowe. Z kolei przyczyną raka szyjki macicy jest infekcja wirusem HPV, a w raka żołądka bakteria Helicobacter pylori. W nowotworach  skóry przyczyną może być promieniowanie UV a raka piersi i trzonu macicy długotrwałe zaburzenia hormonalne.

5. Jak rozpoznawanie nowotworu i włączenie leczenia powinno wyglądać w sposób modelowy?

- Dobrym przykładem są badania profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy, a więc badania cytologiczne. Umożliwiają one wykrycie zmian tak wczesnych, że proces chorobowy obejmuje tylko nabłonek szyjki macicy i nie przekracza błony podstawnej. W tym stadium nie ma możliwości powstawania przerzutów ani naciekania całego narządu. Leczenie polega na zabiegu ograniczonym do szyjki macicy i usunięciu zmiany wraz z marginesem. Pozostaje pełna funkcja hormonalna i czynnościowa macicy.

6. Co zmieniło się przez te lata w podejściu do onkologii?

- Wzrosła wyleczalność w prawie wszystkich nowotworach, pojawiły się operacyjne  techniki oszczędzające np. w raku piersi, radioterapia zyskała możliwości niezwykle precyzyjnych technik modulowania wiązki czy też radioterapii skoordynowanej z oddechem pacjenta. W zakresie chemioterapii pojawiły się możliwości  indywidualizacji leczenia poszczególnych pacjentów w oparciu o badania molekularne guza oraz nowe leki na bazie przeciwciał monoklonalnych.

Gabinet lekarza onkologa mieści się na parterze w budynku przychodni szpitala przy ul. Żeromskiego 17. Już można zapisywać się na wizyty. Przy rejestracji do poradni onkologicznej nie jest wymagane skierowanie.

Rejestracja do poradni onkologicznej odbywa się:

  • 1. Osobiście lub przez osoby trzecie w rejestracji ogólnej na parterze budynku przychodni,
  • 2. Telefonicznie: 17 780 01 58, 17 780 01 68, w godzinach pracy rejestracji: poniedziałek, wtorek, czwartek 8:00 - 14:00, środa, piątek 8:00 - 17:00.
Przychodnia onkologiczna w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy