Reklama

Przeżyjmy to jeszcze raz - ROK 2019 W PIGUŁCE |Pierwszy kwartał|

Opublikowano: śr, 1 sty 2020 16:58
Autor:

Przeżyjmy to jeszcze raz - ROK 2019 W PIGUŁCE |Pierwszy kwartał| - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejny rok za nami. Jakimi sprawami żył w tym czasie powiat mielecki? Czym zajmowali się samorządowcy? Jakie pomysły padały? Sprawdźcie, co działo się w pierwszym kwartale.

Styczeń

1. Mieszkańcy Radomyśla Wielkie protestują przeciw rozbudowie kurników w sąsiedztwie ich domów. Co roku miałoby się w nim chować się nawet 700 tys. sztuk brojlerów. Działka inwestora jest na tyle niewielka, że mieszkańcy boją się, że kurniki będą oddziaływać na sąsiednie domy.
 
2. W Mielcu zaczyna się instalacja ekranów pokazujących stan powietrza w mieście. Ekrany zamontowano na budynku Domu Kultury SCK i na kamienicy przy ul. Mickiewicza.
 
3. Rewolucja śmieciowa ogarnia cały powiat. Koszty wywozu odpadów rosną, a co za tym idzie – podwyżki w rachunkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent.
4. Informujemy o trudnej sytuacji szpitala. Oczekiwanie w kolejce do specjalistów można już liczyć w miesiącach, a nawet latach. Brakuje chętnych do pracy w mieleckim szpitalu.
 
5. Nowe inwestycje na mieleckiej SSE. Przedsiębiorcy planują realizację 40 nowych projektów, zamierzają stworzyć 683 nowe miejsca pracy.
6. A w Mielcu bagno zamiast ulicy. Dziury, nierówności i koleiny wypełnione wodą – taki jest krajobraz na ulicy Gwoździowskiego. Do tego brakuje oświetlania, a droga zalewana jest wodą z przyległych terenów.
7. MSM kieruje apel do mieszkańców osiedla Smoczka – Szafera, aby nie dokarmiali ptaków na swoich parapetach ani psów i kotów przez rozstawianie jedzenia na klatkach i w piwnicach. Wzbudza to kontrowersje wśród mieszkańców.
8. Mieleckie pogotowie tworzy konsorcjum wraz z innymi placówkami z regionu.  To Mielec będzie liderem i będzie podpisywał umowę z NFZ, reprezentując pozostałych członków.
9. Śmigłowce z Mielca będą służyć w jednostce GROM. Czarne jastrzębie kosztować będą armię ponad 683 miliony. Mielec czekał na tę decyzję 12 lat. Po zawirowaniach z kupnem helikopterów z Francji, polskie niebo będzie patrolowane przez nasze maszyny.
10. Radni uchwalają budżet powiatu na bieżący rok. Największe inwestycje: przebudowa przychodni 4 i 5, dofinansowanie przebudowy szpitala, budowa obwodnicy, budowa infrastruktury sportowej na terenie II LO.

 
Luty


1. Pracownicy szpitala specjalistycznego zrzeszeni w największych grupach związkowych oczekują od zarządu powiatu konkretnej interwencji w sprawie sytuacji finansowej szpitala. W innym przypadku  zapowiadają pikietę protestacyjną.
2.  Paweł Pazdan,  wiceprezydent Mielca, składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie o stwierdzenie nieważności konkursu na stanowisku dyrektora pogotowia. Ma wątpliwości co do bezstronności członków komisji konkursowej.
3. Mielecki szpital zyskuje najnowocześniejszą aparaturę oraz dwanaście dodatkowych łóżek na oddziale  anestezjologii i intensywnej terapii oraz nowe pomieszczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
4. Leszek Kwaśniewski zostaje odwołany z funkcji dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.  Jednym z głównych powodów zwolnienia dotychczasowego dyrektora jest kiepska sytuacja finansowa szpitala.
5. Na bazarze przy ulicy Sportowej w Mielcu handlowcy nie rozkładają swoich stoisk i strajkują przeciwko nowemu sposobowi naliczania opłat za korzystanie z placu targowego,  który powoduje stuprocentowy wzrost cen. Handlowcy mówią, że mielecki plac po podwyżce będzie najdroższy w całym kraju.
6. Wielkie zmiany czekają mieszkańców Chorzelowa i Woli Mieleckiej.  Wójt gminy Mielec informuje, że  został już przygotowany dokument pn. "Projekt nazewnictwa ulic dla miejscowości Chorzelów i Wola Mielecka".  Mieszkańcy obydwu miejscowości obawiają się kosztów i uciążliwych formalności, jakich trzeba będzie dopełnić po zmianie adresu.
7. Tygodnik Regionalny Korso przyznaje nagrody w sportowym plebiscycie. Za rok 2018 najważniejszą nagrodę otrzymuje wychowanek PGE Stali Mielec, Krystian Getinger. Trenerem Roku 2018 zostaje Roman Murdza.
 
Marzec
1. Nauczyciele biorą udział w referendum, w którym decydowali o tym, czy wezmą udział w strajku. Jak wynika z przeprowadzonego głosowania, zdecydowana większość szkół i przedszkoli jest "za". Tylko jedna placówka na terenie Mielca i jedna na terenie gminy Czermin nie opowiadają się za udziałem w strajku.
2. Jan Myśliwiec obejmuje funkcję prezesa Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Mielcu - spółki miejskiej.  W tym celu rezygnuje z mandatu radnego miejskiego.  Nie milkną głosy na temat zatrudnienia go w Szkole Podstawowej nr 7 w Mielcu i przyznania mu odprawy w wysokości ponad 30 tysięcy złotych.
3. Będzie drożej. Radni miejscy w Mielcu ustalają nowe stawki opłat za wywóz odpadów w naszym mieście. Wyższe stawki są konsekwencją wyższych opłat za odbiór śmieci.
4. Katastrofalna sytuacja finansowa mieleckiego szpitala jest faktem. Może się okazać, że w najbliższej przyszłości zabraknie pieniędzy na wypłaty dla pracowników i nie będzie z czego zapłacić dostawcom. W szpitalu przeprowadzony zostaje zewnętrzny audyt, którego celem było dokładne określenie stanu finansów.  Sytuacja jest bardzo zła i jeżeli nic się nie zmieni, szpital wkrótce straci płynność finansową.
 
5. Nowy, zmieniony układ linii MKS-ów i  nowy rozkład jazdy zdobywa niechlubne recenzje. Tylko nielicznym zmiany się podobają, większość zdecydowanie je krytykuje. Dużo sygnałów zgłaszanych jest w sprawie linii, które rano zawożą dzieci do szkoły. Kolejny problem jest z liniami, które kursują na strefę; to tzw. "linie strefowe".
6.  Nad powiatem mieleckim przechodzi potężna wichura. Strażacy notują ponad 30 zgłoszeń. Wiatr uszkadza wiele dachów z budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, a także powala drzewa, które blokują drogi powiatowe i gminne.
7. Wykonawca budowy nowej hali sportowej w Mielcu kończy prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia realizacji tej ogromnej inwestycji. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
8. W całym powiecie mieleckim w placówkach oświatowych trwa referendum na temat strajku nauczycieli. Czego chcą pedagodzy? Podwyższenia stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i wszystkich pracowników niepedagogicznych szkoły o 1000 zł netto.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.