Reklama

Przed nami Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Opublikowano:
Autor:

Przed nami Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od poniedziałku 18 stycznia obchodzony będzie Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 24 lutego informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, notariusze, aplikanci adwokaccy, radcowscy i notarialni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

Gospodarzem inicjatywy „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuraturami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi.

22 lutego został ustanowiony "Dniem Ofiar Przestępstw". Tego dnia w komendach miejskich i powiatowych na Podkarpaciu wyznaczone będą dyżury. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc i bezpłatne porady. Dyżurujący policjanci będą także kierować pokrzywdzonych, w celu uzyskania dalszego wsparcia, do podmiotów, które świadczą pomoc z Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Lista organizacji znajduje się na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl.

 

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mielcu będzie realizował akcję informacyjną „Otwarte drzwi” skierowaną do osób doświadczających przemocy w rodzinie, osób stosujących przemoc w rodzinie,  do świadków przemocy w rodzinie i osób posiadających wiedzę o przypadkach jej występowania, a także do wszystkich zainteresowanych tą problematyką mieszkańców Mielca. Jej celem jest zwiększenie oferty specjalistycznej pomocy osobom i rodzinom uwikłanym w problemy przemocy domowej.

W ramach akcji realizowanej przez MOPS we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mielcu od poniedziałku 25 lutego do piątku 1 marca w siedzibie MOPS w Mielcu (ul. Łukasiewicza 1c) osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z konsultacji specjalistów posiadających kompetencje i doświadczenie zawodowe  w pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

Na potrzeby realizacji projektu zostaną uruchomione dodatkowe godziny pracy specjalistów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu w celu zwiększenia możliwości skorzystania z pomocy osobom, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy w standardowych godzinach pracy instytucji.

Wszystkim zgłaszającym  się mieszkańcom Mielca będą udzielane kompleksowe informacje w zakresie m.in. praw przysługujących osobom doświadczającym przemocy domowej, możliwości uzyskania różnych form specjalistycznej pomocy zgodnie z obowiązującym prawem i kompetencjami instytucji realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz sposobów i możliwości działań jakie w konkretnym przypadku można podjąć w celu zatrzymania przemocy w rodzinie.

Koordynatorem akcji z ramienia MOPS jest Joanna Boryczka-Szęszoł 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE