Reklama

Przebudowa mieleckiego SOR-u receptą na szpitalne konflikty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie:

Przebudowa mieleckiego SOR-u receptą na szpitalne konflikty - Zdjęcie główne

Na pytania radnego powiatu mieleckiego Marka Kamińskiego odpowiada dyrektor mieleckiego szpitala Jarosław Kolendo. | foto AŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy okazji pytań radnego powiatowego Marka Kamińskiego dotyczących niejasności w zakresie funkcjonowania mieleckiego szpitala dowiedzieliśmy się, że dyrekcja lecznicy planuje dokonać przebudowy szpitalnego oddziału ratunkowego. To właśnie ten oddział w ocenie mieszkańców i samego starosty wymaga najbardziej zdecydowanej poprawy, jeśli chodzi o odpowiednie traktowanie pacjentów. Jakie działania planuje wykonać w tym zakresie dyrektor szpitala Jarosław Kolendo?

Radny uzasadnił chęć uzyskania odpowiedzi na zadane pytania: - Kwestia niejasności w zakresie funkcjonowania szpitala powoduje, iż wiele spraw wymaga wyjaśnienia, co jako radny powiatu mieleckiego oraz przewodniczący komisji zdrowia i pomocy społecznej czynię, składając interpelację w tym zakresie.

 

Interpelacja nie jest interpelacją?

 

Stosownie do uregulowań wynikających ze statutu powiatu mieleckiego oraz ustawy o samorządzie powiatowym interpelacje składane przez radnych powiatowych winny dotyczyć spraw o istotnym znaczeniu dla powiatu.

Zdaniem dyrektora mieleckiego szpitala Jarosława Kolendo interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie informacji o konkretnym stanie faktycznym, będące przedmiotem interpelacji oraz wynikające stąd pytania.

- W ocenie Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu zapytanie pana radnego Marka Kamińskiego z dnia 25 października bieżącego roku nie spełnia wymogów odnoszących się do interpelacji – przekazał w piśmie dyrektor szpitala.

 

Radny pyta, dyrektor odpowiada

 

Mimo takiej własnej oceny pytań złożonych przez radnego Marka Kamińskiego Jarosław Kolendo postanowił na nie odpowiedzieć.

Pytanie radnego Marka Kamińskiego: Proszę o podanie dat przebiegu zatrudnienia obecnej dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych, wcześniej p.o. zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Małgorzaty Topolskiej i zakresów obowiązków na w/w stanowiskach.

- Zakres obowiązków poszczególnych pracowników wynika z uregulowań zawartych w regulaminie organizacyjnym Szpitala, który został jednomyślnie zatwierdzony przez członków Rady Społecznej Szpitala – odpowiada dyrektor szpitala Jarosław Kolendo.

Radny pytał także o wysokość przyznawanych nagród przez dyrektorów szpitala w Mielcu w 2020 r. oraz 2021 r. oraz jakie grupy pracowników je otrzymały?

I tu odpowiedź dyrekcji jest krótka: - Regulamin wynagradzania obowiązujący w szpitalu nie przewiduje nagród uznaniowych.

A więc należy to rozumieć tak, że żadnych nagród w szpitalu przez ostatnie dwa lata nie było.

Kolejne pytania radnego dotyczyły liczby i przyczyn wypowiedzeń bądź zwolnień dyscyplinarnych w szpitalu w Mielcu w 2020 r. oraz 2021 r. Na to pytanie nie uzyskał odpowiedzi. Dyrektor zasłonił się chronionymi dobrami osobistymi pracowników.

- Zapytania odnoszące się do treści stosunku pracy, przebiegu zatrudnienia, jak również sposobów rozwiązania umów o pracę stanowią chronione dobra osobiste pracowników i nie mogą być ujawniane osobom trzecim – czytamy w odpowiedzi.

 

Brakowało lekarzy

 

Najważniejszym pytaniem ze względu na pacjentów było to dotyczące poprawy funkcjonowania w Mielcu szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Radny pytał, jakie zmiany poprawiające obsługę na SOR zostały wprowadzone w ostatnim czasie zgodnie z zapowiedziami starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka. A zarzutów kierowanych na tę jednostkę nie brakuje i nie brakowało zarówno ze strony pacjentów, jak i samego starosty.

Odpowiadając na to pytanie, dyrektor szpitala na wstępie zaznaczył, że rozpoczynając pracę w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu dyrekcja zastała braki kadrowe w szpitalnym oddziale ratunkowym, w związku z czym połowa dyżurów lekarskich była niezapewniona.

- Przez dwa miesiące trwała stabilizacja zastanej sytuacji i organizacja pracy SOR, szpital zatrudnił 4 lekarzy do pracy w szpitalnym oddziale ratunkowym, a dla pacjentów do planowych przyjęć na oddziały wyznaczono miejsce w innej części szpitala, tak aby zapewnić komfort pacjentom oczekującym na przyjęcie i zmniejszyć ilość osób na SOR-ze – przekazuje Jarosław Kolendo.

 

Będzie przebudowa SOR-u

 

Jak zaznaczył dyrektor, cały czas była dokonywana analiza ilości pacjentów przyjmowanych na SOR, która wykazała, że dużym problemem są warunki lokalowe i w związku z tym organizacyjne. - Z uwagi na fakt, iż SOR został zbudowany w 2001 roku, konieczna jest jego przebudowa dostosowująca go do obecnych przepisów i wymagań pacjentów – podkreśla dyrektor.

Dyrektor zapowiada, że szpital rozpoczął prace nad koncepcją przebudowy SOR, która polega między innymi na wyznaczeniu dwóch stref, tzw. zielonej dla pacjentów stabilnych i czerwonej dla pilnych. Obecnie pacjenci, których przywozi pogotowie i ci, którzy sami przychodzą, mieszają się ze sobą, w związku z tym personel nie ma komfortu pracy i na tym tle najprawdopodobniej powstają konflikty.

- Pacjenci stabilni, widząc pacjentów w ciężkim stanie, są poddenerwowani, nieprzyzwyczajeni do takich sytuacji. Dodatkowo widzą personel, który walcząc o życie ludzkie, często jest zestresowany czy zdenerwowany. W naszej ocenie przebudowa i unowocześnienie SOR-u pozwoli na oddzielenie pacjentów w stanie stabilnym od tych, którzy są w ciężkim stanie i są w trakcie ratowania życia – dodaje.

Władze szpitala zamierzają stworzyć przyjazne miejsce do oczekiwania stabilnych pacjentów, tak aby mogli oczekiwać w komfortowych warunkach na przyjęcie przez lekarza, a także utworzyć nowoczesne sale chorych dla pacjentów, którzy oczekują często kilkanaście godzin na przyjęcie do oddziału z uwagi na trwającą diagnostykę i konsultacje. Po stworzeniu koncepcji SOR będziemy się starać uzyskać środki zewnętrzne na realizację zamierzonego przedsięwzięcia. Bez tego w naszej ocenie nie można liczyć na poprawę funkcjonowania SOR – podkreśla dyrektor szpitala Jarosław Kolendo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy