Reklama

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie!

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w poniedziałek - 9 grudnia był w Brzozowie i Dubiecku, gdzie spotkał się z mieszkańcami oraz wziął udział w uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich.

Wizytę na Podkarpaciu prezydent Andrzej Duda rozpoczął od Brzozowa, gdzie powitał go marszałek województwa Władysław Ortyl, wojewoda Lucyna Podhalicz oraz przedstawiciele lokalnego samorządu - starosta brzozowski i burmistrz Brzozowa.

Po oficjalnym powitaniu Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego. Spotkanie odbywało się w Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie prezydent wysłuchał dedykowanego mu utworu „Uwierz Polsko” w wykonaniu zespołu młodzieżowego.

Zabierając głos Andrzej Duda dziękował mieszkańcom za służbę Polsce i historię, którą tworzyli ludzie zamieszkujący te tereny. Dziękował także za ciężką pracę, miłość do ziemi i patriotyzm wyrażany w zaangażowaniu w obronę Polski.

To ziemia bardzo szczególna z wielu względów. Zawsze była ważna. Tutaj mieszkali ludzie, którzy byli zdolni bronić Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na swoje walory fizyczne. Silni, oddani mężczyźni, na których można było liczyć, na ich postawę i zryw do walki obronnej - mówił prezydent Andrzej Duda. -  Ta ziemia od zawsze była trudna. Tu przez całe wieki były napaści, po których ta ziemia musiała być odbudowana dzięki miłości i oddaniu. Tak się działo. Walczono o nią przez zabory, powstania i okupacje. Ludzie tu mieszkający odzyskiwali niepodległość, suwerenność i bronili jej granic. Ich potomkami jesteście i mieszkacie tu od stuleci. To wyraz wielkiej siły tradycji i przywiązania do tego wszystkiego, co polskie. Chciałem wam z całego serca podziękować – mówił do zgromadzonych prezydent Andrzej Duda.

Z Brzozowa Prezydent RP pojechał do Dubiecka, gdzie na rynku odbyły się obchody upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich. Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego z tablicą poświęconą bohaterskiej pamięci synów ziemi dubieckiej w 105. rocznicę wymarszu ochotników do Legionów Polskich, a także pod pomnikiem poświęconym wszystkim mieszkańcom ziemi dubieckiej, którzy oddali życie za ojczyznę oraz mieszkańcom gminy Dubiecko zamordowanym 7 czerwca 1947 r. przez sotnię UPA „Burłaka” Stanisława Szczygielskiego. Trzeci wieniec prezydent złożył pod tablicą Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego poświęconą Żydom-ofiarom Holokaustu z Dubiecka.

Wizytę zakończyło uroczyste wręczenie przez prezydenta Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, które odbyło się w dubieckim zamku. Medale otrzymało 30 par. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE