Reklama

Praca szuka człowieka. Jakie zawody są pożądane w powiecie mieleckim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Praca szuka człowieka. Jakie zawody są pożądane w powiecie mieleckim? - Zdjęcie główne

Praca szuka człowieka. Jakie zawody są pożądane w powiecie mieleckim? | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Barometr zawodów" w 2023 roku w powiecie mieleckim wykazuje, że najwięcej ofert pracy znajdziemy jako nauczyciel, mechanik, pielęgniarka czy kierowca samochodów ciężarowych. Są już wyniki ósmej edycji ogólnopolskiego badania Barometru zawodów, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie na pracowników w badanych zawodach.

Barometr zawodów jest badaniem jakościowym. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych. 

Lista zawodów ocenianych w Barometrze została przygotowana na podstawie Klasyfikacji zawodów i specjalności (KZiS). Zawiera 168 pozycji, tak by eksperci mogli przeanalizować całą listę podczas jednego spotkania. Nazwy zawodów zostały dobrane w taki sposób, aby lepiej pasować do nazewnictwa stosowanego przez pracodawców oraz osoby poszukujące pracy. Lista jest uaktualniana raz w roku, aby zachować porównywalność prognoz w kolejnych latach, liczba zmian w liście zawodów jest ograniczana do niezbędnego minimum.

O badaniu

Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji udzielają odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy będzie ono rosnąć, maleć czy pozostanie bez zmian?
  • Jak będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie? Czy wystąpi deficyt poszukujących pracy czy ich nadwyżka, czy może popyt i podaż zrównoważą się?
Jednocześnie  gromadzone dane statystyczne nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy. Nie dają bowiem odpowiedzi na pytania o to: czy osoba deklarująca umiejętności w konkretnym zawodzie jest w stanie wykonywać pracę na oczekiwanym poziomie, czy warunki oferowane przez lokalnych pracodawców są dla pracowników wystarczająco atrakcyjne lub czy pracodawca jest skłonny taką osobę zatrudnić i jakie są możliwe powody, dla których nie może tego zrobić (np. problem rzeczywistych kwalifikacji, odpowiedniego doświadczenia zawodowego, zbyt wysokich oczekiwań płacowych itp.).

Również w klasycznych badaniach ankietowych zagadnienia te są rzadko poruszane. Dlatego tak ważne są, wykraczające poza statystyki, informacje gromadzone przez pracowników urzędów pracy i pozostałych ekspertów. Wiedzą oni na przykład, które z ofert są zgłaszane wielokrotnie, gdzie występuje duża rotacja pracowników i jakie są jej przyczyny. Zdają sobie również sprawę z sezonowości zatrudnienia i wpływu tego czynnika na statystyki rynku pracy. Największą zaletą Barometru jest jednak to, że pozwala uwzględnić kwalifikacje pracowników i rzeczywiste przygotowanie do wykonywania zawodu. Dysponując jedynie informacją o liczbie osób bezrobotnych zarejestrowanych w danej profesji, nie możemy stwierdzić, czy są one rzeczywiście zdolne do podjęcia pracy, tj. czy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz potwierdzające je certyfikaty, czy dysponują odpowiednim doświadczeniem zawodowym i czy chcą podjąć zatrudnienie. Barometr wszystkie te czynniki bierze pod uwagę, dzięki czemu przedstawia bliższą rzeczywistości relację podaży do popytu na lokalnym rynku pracy.

Uczestnicy paneli oceniają tylko te zawody, które występują na lokalnym rynku pracy. Jeśli nie dysponują wiedzą na temat sytuacji w danym zawodzie, pomijają go – dlatego lista profesji, które ostatecznie znajdą się w prognozie powiatowej, może być krótsza od maksymalnej. 

Po przeprowadzeniu paneli eksperckich w każdym z powiatów tworzone są  Barometry zawodów dla województw oraz kraju. Powstają one poprzez agregację informacji zebranych w ramach poszczególnych paneli powiatowych.

Na Podkarpaciu jest 69 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 8,8%. W urzędach pracy jest ponad 2 tysiące ogłoszeń o zatrudnieniu.

Wyniki badania w naszym powiecie

Kto bez problemu znajdzie pracę w naszym powiecie, a kto będzie miał problemy? Publikujemy wyniki "Barometru zawodów" na 2023 rok: 

Zawody deficytowe: betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie chemicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie mechanicy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży,  kucharze, lakiernicy, lekarze, magazynierzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, obuwnicy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przetwórcy mięsa i ryb, psycholodzy i psychoterapeuci, robotnicy budowlani, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze, technicy mechanicy.

 Zawody nadwyżkowe: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i BHP, rolnicy i hodowcy, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści ds. administracji, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści technologii żywienia i żywności.

Tak było 5 lat temu

Porównaliśmy wyżej wymienione dane z zawodami, na które było zapotrzebowanie jeszcze 5 lat temu. Co się zmieniło? Od razu rzuca nam się w oczy, że zawód nauczyciela w 2018 roku znalazł się w nadwyżce, co oznacza, że było dużo osób wykształconych w tym zawodzie, a ofert pracy było za mało. W tym roku będzie ogromne zapotrzebowanie na nauczycieli: licząc od uczących praktycznej nauki zawodu po nauczycieli w przedszkolach. Taka sama sytuacja tyczy się rolników i hodowców oraz pracowników administracyjnych i biurowych. 

Specjalista technologii żywności i żywienia, ekonomista, socjolog i specjalista ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjalista ds. administracji, pracownik biura podróży i obsługi turystycznej, pracownik administracyjny i biurowy to te zawody, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spawacze, operatorzy obrabiarek skrawających, inżynierzy mechanicy to zawody, gdzie ciągle jest deficyt poszukujących pracy. I w 2015 roku, i w 2023 roku nie powinni mieć trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy