Czytaj umowę!
Umowa pożyczkowa jest podstawą udzielania pożyczek gotówkowych, niezależnie od tego, czy będzie zawierana w formie tradycyjnej, papierowej czy w trybie online. Niestety, według badania GfK Polonia, nawet około 20 proc. konsumentów w ogóle nie zawraca sobie głowy tym, aby przeczytać umowę przed jej podpisaniem. W efekcie nie wiedzą tak naprawdę, na co się decydują i mogą być zawiedzeni np. naliczeniem opłat przy darmowej pożyczce, z uwagi na niedotrzymanie choćby o jeden dzień terminu spłaty.
Rzetelnie działające i sprawdzone firmy pożyczkowe udostępniają swoim klientom ramową umowę pożyczki przed podpisaniem umowy. Lista takich firm jest dostępna pod adresem - http://lowcachwilowek.pl/ Do umowy wgląd ma każdy, kto jest potencjalnym pożyczkobiorcą. Można z niej dokładnie dowiedzieć się, jakie jest RRSO pożyczki (roczna rzeczywista stopa oprocentowania), a także ile wynosi prowizja za przystąpienie do zobowiązania. Sprawdzimy tam również jakie są warunki przedłużenia terminu spłaty pożyczki czy koszty związane z niespłaceniem pożyczki przez klienta w terminie, bez kontaktu z pożyczkodawcą.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) w 2012 roku uruchomił akcję społeczną „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”, która zwracała uwagę na różne ryzyka związane z korzystaniem z usług finansowych, niepodlegających szczególnemu nadzorowi. Misją akcji było uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest czytanie umów przed ich podpisaniem. Ma to swoje zastosowanie nie tylko w przypadku umów pożyczek online, ale również wszelkich innych umów, jakie zawieramy z usługodawcami czy sprzedającymi towary.
Warto zaciągać pożyczki u sprawdzonych pożyczkodawców
Najlepiej podpisywać umowy pożyczkowe wyłącznie z tymi firmami pożyczkowymi, które są sprawdzone i znane w branży finansowej w Polsce. Jak już sugerowaliśmy, ich oferty można znaleźć na stronie http://lowcachwilowek.pl/chwilowka-online/. Każdy klient, który nosi się z zamiarem zaciągnięcia pożyczki w firmie pożyczkowej, powinien sprawdzić jej wiarygodność, policzyć całkowity koszt pożyczki, dokładnie przeczytać umowę oraz podpisać ją wyłącznie wtedy, gdy rozumie i zgadza się ze wszystkimi jej punktami.
Wiele firm udzielających tzw. chwilówek zasługuje na zaufanie klienta. Są to pożyczkodawcy o dobrej opinii, którzy mogą znajdować się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Taka firma powinna figurować w Krajowym Rejestrze Sądowym, jeśli działa w formie spółki, albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Bardzo istotny z perspektywy klienta jest całkowity koszt pożyczki. Pożyczkodawca powinien informować, jakie jest oprocentowanie zobowiązania, koszty dodatkowe oraz RRSO. To właśnie RRSO uwzględnia wszystkie opłaty dodatkowe, w tym prowizję, odsetki, koszty manipulacyjne czy opłaty przedwstępne. Im niższe, tym lepiej dla klienta.