Zespół działa od 2016 roku, skupiając społeczników, przedstawicieli organizacji społecznych, samorządowców, historyków i regionalistów oraz przedstawicieli rodzin legionistów.
Celem Komitetu jest przygotowanie i przeprowadzenie obchodów wielkiego jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości na ziemi mieleckiej. Komitet nie posiada osobowości prawnej, jest dobrowolnym zrzeszeniem celowym i obejmuje jedynie działania w kontekście jubileuszu.
- Cieszymy się, że liczne inicjatywy są realizowane w Mielcu i chcemy, żeby pozostały trwałe ślady z tej pięknej rocznicy – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Dziękuję wszystkim, którzy podejmują te działania. Dziękuję Jerzemu Skrzypczakowi i Markowi Zalotyńskiemu, którzy koordynują to wszystko i są duszą tego Komitetu – dodał.
Komitet był organizatorem wielu działań. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
Akcję krwiodawczą "100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości".
W inicjatywie realizowanej od kwietnia ubiegłego roku do marca bieżącego roku wzięło udział ponad 300 krwiodawców, którzy oddali blisko 150 litrów krwi. Zwieńczeniem współpracy Komitetu i środowiska mieleckich krwiodawców było nadanie nazwy Honorowych Dawców Krwi dla parku obok hali targowej oraz ustawienie w nim pamiątkowego obelisku.
Guziki legionowe
Komitet wykonał 1500 sztuk pamiątkowych wpinek w kształcie guzika legionowego z orłem w koronie. Są one przeznaczone do rozdawania uczestnikom wydarzeń związanych z jubileuszem.
Odznakę pamiątkową Komitetu
Sto pamiątkowych odznak przeznaczonych dla członków komitetu oraz osób współpracujących i niezależnych organizatorów przedsięwzięć związanych z jubileuszem.
Remont pomnika Wolności (Jana Kilińskiego)
Komitet wraz z kilkunastoma mieleckimi podmiotami społecznymi złożył wniosek i uzyskał dofinansowanie na gruntowne odnowienie elewacji pomnika wraz z popiersiem Jana Kilińskiego oraz przywrócenie pomnikowi pierwotnego wizerunku, czyli orła wieńczącego cokół. 31 sierpnia zamontowano na szczycie obelisku orła wzoru konstytucyjnego ze złoconą koroną oraz odwzorowaną na oryginale tablicę z popiersiem Jana Kilińskiego.
Wyprawę na Ukrainę szlakiem walk legionowych mielczan
Wyprawa zrealizowana od 4 do 7 czerwca 2017 roku uhonorowana została Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyjazd uczniów II LO w Mielcu poprzedzony został warsztatami wprowadzającymi zagadnienia kultury huculskiej i historii walk mielczan w Karpatach Wschodnich. Trasa wyprawy wiodła od Mielca poprzez pomnik legionowy w Nadwórnej, cmentarz i pomnik legionowy w Rafajłowej, Przełęcz Legionów, cmentarze w Pasiecznej, Zielonej i Mołotkowie, aż po Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Finałem było spotkanie z konsulem RP, a podsumowaniem wyprawy będzie wystawa fotograficzna oraz tematyczna sesja popularnonaukowa.
- Ta wyprawa była dla mnie najważniejszym wydarzeniem, które udało się zrealizować w trakcie dwóch lat przygotowań do jubileuszu – stwierdził Marek Zalotyński. - To był czas, kiedy moglibyśmy przeżyć i dotknąć tej historii. Podczas tej wyprawy pod Przełęczą Legionów znalazłem kawałek metalowej podkowy, która być może nie pochodzi z tych wydarzeń sprzed 100 lat, ale jest pewnym dowodem aktywności wojskowej i to będzie moja pamiątka po wsze czasy – dodał.
Akcję sadzenia imiennych Dębów Niepodległości
Zasadzono już sześć dębów, ostatni - dąb Walentego Machnika - ma zostać zasadzony wspólnie z Zespołem Szkół w Chorzelowie już 25 października.