reklama

Pożar butli na stacji benzynowej w Chorzelowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW niedzielę przed godziną 14 doszło do wybuchu butli z gazem na stacji benzynowej w Chorzelowie.
reklama

Do zdarzenia doszło na stacji benzynowej wewnątrz budynku w Chorzelowie (g.Mielec).

Na miejscu pracowali strażacy oraz policja. 

Aktualizacja

Do zdarzenia doszło na stacji benzynowej w Chorzelowie (g. Mielec). Wewnątrz budynku zapaliła się butla przyłączona do piecyka gazowego. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, pracownicy stacji samodzielnie opuścili budynek. Na miejscu pracowały 3 jednostki straży pożarnej oraz policja. Strażacy ugasili pożar, sprawdzili pomieszczenie kamerą termowizyjną, a na koniec budynek przewietrzyli. Działania trwały niespełna dwie godziny.  

Najczęściej do wybuchów butli z gazem dochodzi przez ich złe użytkowanie. I, niestety, nie zawsze kończy się tylko na potłuczonych szybach. Eksplozje gazu często bywają tragiczne w skutkach. Dlatego wszystkim użytkownikom przypominamy, jak prawidłowo korzystać z butli z gazem i jak właściwie zadbać o własne bezpieczeństwo, kiedy korzystamy z butli z gazem w domu lub mieszkaniu.

reklama

Gaz - równie popularny, co niebezpieczny

Gaz płynny to bardzo wartościowe i wygodne paliwo. Jest bardziej kaloryczny niż gaz ziemny, czy węgiel. Dlatego też należy do jednych z najczęściej używanych paliw w gospodarstwach domowych. Jednak, aby użytkowanie przebiegało bezpiecznie, należy zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym uda nam się uniknąć groźnych dla życia i zdrowia wypadków.

Po pierwsze, jak napełniać butlę z gazem?

Butle gazowe napełnia się jedynie do 85 proc. ich pojemności (zbyt duża ilość gazu może doprowadzić do wybuchu butli). W tym celu najlepiej udać się do legalnej rozlewni gazu, albo wymienić pustą butlę na nową, już napełnioną. Nie poleca się napełniania butli na stacjach paliw, bezpośrednio z dystrybutorów - w ten sposób najczęściej dochodzi do ich przepełniania.

reklama

Ważna temperatura

Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jeśli jego temperatura podniesie się o jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się tym samym o siedem atmosfer. Stąd też w butli powinno pozostać minimum 15 proc. wolnego miejsca - ono przyjmie ewentualny nadmiar ciśnienia. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana... tym samym dochodzi do wybuchu gazu.

Uwaga przy transporcie butli z gazem

Butle gazowe przewoźmy jedynie ustawione pionowo, tak, żeby zawór znajdował się u góry. Butla powinna być dokładnie zabezpieczona przed przewróceniem się. W żadnym wypadku butlą nie wolno rzucać, ani obijać jej innymi przedmiotami. Zwracajmy uwagę na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które powodują zmniejszenie odporności butli na ciśnienie - w konsekwencji do jej wybuchu.

reklama

Jak przechowywać butlę z gazem

Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie stawiajmy butli w pobliżu otwartego źródła ognia. Unikajmy również ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych - w przypadku iskrzenia i nieszczelności butli, może dojść do wybuchu. Do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne.

Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Wynika to z tego, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.

Właściwe użytkowanie, równa się bezpieczeństwo

Butlę z gazem stawiajmy w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, niż 0 stopi Celsjusza. Podłączając ją do urządzenia, używajmy jedynie atestowanych węży przeznaczonych do gazu płynnego. Wąż powinien mieć maksymalnie 3 metry długości. Przed podłączeniem sprawdźmy koniecznie, jakie ciśnienie jest wymagane w urządzeniu, które podłączamy do butli (ważne jest tu odpowiednie dopasowanie reduktora). Ciśnienie w butlach gazowych w Polsce wynosi 37 kPa (kilopaskali).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama