reklama

Powstanie pierwsza w historii Mielca Instytucja Artystyczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum KORSO

Powstanie pierwsza w historii Mielca Instytucja Artystyczna? - Zdjęcie główne

Już w najbliższy czwartek przekonamy się, czy powstanie pierwsza w naszym mieście Instytucja Artystyczna. | foto Archiwum KORSO

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż za kilka dni, 28 września br. radni miejscy decydować będą o powołaniu pierwszej w historii naszego miasta Instytucji Artystycznej pod nazwą Mielecka Orkiestra Symfoniczna. Ten przełomowy akt będzie nie tylko spełnieniem marzeń i aspiracji lokalnego środowiska artystycznego, lecz także usankcjonowaniem i zwieńczeniem jego wieloletnich wysiłków na rzecz profesjonalnego muzykowania klasycznego.
reklama

 Wszystko zaczęło się w roku 1997, wraz z powstaniem Mieleckiego Towarzystwa Muzycznego, którego celem było zagospodarowanie potencjału intelektualnego absolwentów utworzonej w roku 1990 Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mielcu, pierwszej w dziejach miasta placówki kształcenia muzyków kwalifikowanych. Dla realizacji zadania Towarzystwo powołało Mielecką Orkiestrę Kameralną, inaugurującą w składzie instrumentów dętych, następnie poszerzonym o sekcję smyczkową.

 Pozytywne przyjęcie inicjatywy stanowiło silny impuls wzrostowy, w konsekwencji prowadzący do przekształcenia w roku 2017 Orkiestry Kameralnej w działającą pod patronatem Prezydenta Miasta Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej – przedsięwzięcia bez precedensu w historii miasta i ewenementu na skalę krajową, jako trzeciego zespołu tej kategorii funkcjonującego w miastach poniżej 70 tysięcy mieszkańców.

 Ten kolejny "kamień milowy" zdeterminował zwiększenie obsady do 44 muzyków wykonujących 6 koncertów rocznie. Doświadczenia 6 lat działalności w formacie symfonicznym obok udowodnienia, że nad Wisłoką są zarówno kadry jak i melomani niezbędni do kontynuacji przedsięwzięcia, uwypukliły również problemy funkcjonalne zagrażające przyszłości, a nawet bieżącej egzystencji, jak nieobecność w Rejestrze Instytucji Kultury, skutkujący utrudnieniami w dostępie do funduszy zewnętrznych, ograniczenia mecenatu prywatnego (orkiestry prowadzone przez stowarzyszenia nie mogą korzystać z "ulgi sponsoringowej), niejednoznaczne uwarunkowania prawne, niestabilność finansowa i wyczerpanie się formuły wolontariatu w warunkach "reżimu" koncertowego.

 Instytucja Artystyczna to nie tylko panaceum na wspomniane "bolączki", lecz również wartość dodana dla mieleckiej kultury, zmieniająca jej "architekturę". Kreacja struktury profesjonalnej wpłynie na dalszy wzrost poziomu wykonawczego, gwarantując tym samym regularny i przewidywalny kontakt z muzyką jakości kwalifikowanej, poszerzy ofertę kulturalną poprzez podjęcie nowych zadań, jak również zintensyfikuje i uatrakcyjni, tworząc wydarzenia o oddziaływaniu ponadlokalnym. Spowoduje to wzmocnienie rodzimego potencjału intelektualnego i zaoferuje nowe możliwości utalentowanej młodzieży.

Przede wszystkim jednak Instytucja Artystyczna umieści Mielec na mapie polskiej kultury wysokiej, co przed rodzimymi artystami otworzy szerokie, niedostępne dotychczas perspektywy rozwoju. Gotowe do rozpoczęcia metaforycznego nowego rozdziału środowisko muzyków z nadzieją oczekuje więc najbliższej sesji Rady Miasta. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama