W lipcu Urząd Miejski w Mielcu zawarł umowę z Biurem Projektowym "Landart projects". Projektanci przygotowali projekt kompleksu rekreacyjnego na terenach rzochowskich błoni.
Inicjatywa zagospodarowania tych terenów wyszła od samych mieszkańców i lokalnej Rady Osiedla Rzochów. Błonia to działka o powierzchni około 6 hektarów, będąca własnością miasta. Obecnie trwają prace nad projektem budowlano-wykonawczym oraz uzyskaniem wszystkich uzgodnień i pozwoleń niezbędnych przed rozpoczęciem budowy. Prawdopodobnie cała inwestycja będzie kosztować około trzech milionów złotych i znajdzie się w projekcie budżetu na 2018 rok. Dowiedzieliśmy się, że modernizacja błoń będzie odbywać się w dwóch etapach.
Mieszkańcy uważają, że obecnie najważniejsza jest budowa boiska wielofunkcyjnego, ponieważ jest to bardzo ważny element tego projektu. Wstępny koszt budowy boiska to kwota rzędu 770 tysięcy złotych. W koncepcji zaproponowano także budowę placu zabaw, małego amfiteatru i ścieżek edukacyjnych.
Na rzochowskich błoniach mają powstać:
- Boisko wielofunkcyjne, zawierające boisko do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą, boisko do gry w piłkę siatkową.
- Elementy niezbędne do funkcjonowania kompleksu – zaplecze sanitarne, parkingi, dojazdy od ulic łączących teren z osiedlem.
- Siłownia zewnętrzna dla młodzieży i seniorów.
- Ekologiczne place zabaw, wykonane z naturalnych materiałów, pozwalające rozwijać sprawność intelektualną i ruchową dzieci.
- Kameralny amfiteatr z niewielką widownią, który będzie pełnił funkcję miejsca spotkań mieszkańców. Obiekt będzie miał formę altany, z ławami i stołami zamontowanymi na utwardzonym podłożu.
- Elementy sportowo-rekreacyjne: ścieżki zdrowia, urządzenia crossfitowe dla organizacji imprez crossfitowych i runmagedonu (ekstremalny bieg z przeszkodami).
- Tereny zieleni, uwzględniające roślinność występującą tam naturalnie. Ciek wodny, okresowo podmokły (szczególnie wiosną i latem) zostanie obsadzony wierzbami. Trawniki częściej koszone będą służyć do rekreacji, trawniki parkowe koszone z mniejszą częstotliwością, oraz fragmenty łąki kwietnej koszone raz do roku.
- Elementy małej architektury wykonane z naturalnych materiałów, np. ścieżki gruntowe.
- Oświetlenie i monitoring, szczególnie w miejscach boisk, placów zabaw, amfiteatru.