Wydarzenie było świetną okazją do integracji osób niewidomych i niedowidzących. Nie obyło się bez nagród i gratulacji z okazji 70. rocznicy istnienia mieleckiego koła. Odbyły się również występy artystyczne członków koła. Dla zgromadzonych zaśpiewał również Kamil Jachyra, uczestnik festiwalu w Opolu.
W czasie wydarzenia rozmawialiśmy z prezes mieleckiego koła PZN i wiceprezes zarządu okręgu w Rzeszowie, Agatą Pogodą.
Emanuel Grzegorczyk-Zając: Jaki jest cel tego wydarzenia, oprócz obchodów 70-lecia mieleckiego koła PZN?
Agata Pogoda: Oprócz 70-lecia, obchodzimy również dzień niewidomego, który był 15 października. Oprócz tego celem jest na pewno integracja naszego koła. Przez integrację się rehabilitujemy.
EGZ: Dlaczego warto być członkiem waszego koła?
AP: Współpracujemy ściśle z okręgiem podkarpackim i prowadzimy szeroką rehabilitację. Organizujemy różne szkolenia. Rehabilitacja podstawowa polega m.in. na nauce obsługi komputera przy pomocy udźwiękowionych programów, dzięki czemu osoby niewidome mogą się nauczyć korzystania z komputerów. Oprócz tego instruktor uczy orientacji przestrzennej, jak wykonywać czynności dnia, jak sobie radzić w domu i poza domem. Organizujemy także muzykoterapię, z czego korzystają nasi śpiewacy. Wyjeżdżamy na różne warsztaty, aby się szkolić. Mamy asystenta osobistego. To wszystko jest w okręgu w Rzeszowie, a my jako siedziba w Mielcu zajmujemy się głównie integracją naszych członków. Można przyjść we wtorki od 10:00 do 13:00 i od 16:00 do 18:00, albo w czwartki od 10:00 do 13:00 i miło spędzić czas przy kawie, herbacie, rozmowie. Co najmniej dwa razy w rok staramy się organizować większe spotkania integracyjne, wyjechać na wycieczkę. Mamy darmowego psychologa i pedagoga. Wszystko jest za darmo pod warunkiem, że jest się członkiem koła. Członkiem może zostać osoba z umiarkowanym albo znacznym stopniem, z symbolem 04-O. Zachęcam, ponieważ atmosfera jest przednia.
Polski Związek Niewidomych jest organizacją, zajmującą się rehabilitacją i pomocą osobom niewidomym, słabowidzącym i tracącym wzrok oraz ich bliskim w adaptacji do życia. Zapewnia wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.