reklama
reklama

Polska Fundacja Lotnicza w Mielcu – promotorzy lokalnego lotnictwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PFL

Polska Fundacja Lotnicza w Mielcu – promotorzy lokalnego lotnictwa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Lot przelotowy na holu. | foto PFL

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNowy sezon lotniczy już wkrótce się zacznie, a wraz z nim nowe plany na działalność i popularyzację lotnictwa. W kolejnym roku działania PFL w planach oprócz samego latania jest też promocja i wspieranie cennych inicjatyw.
reklama

Polska Fundacja Lotnicza to organizacja pasjonatów, którzy swoim pomysłami i zaangażowaniem ułatwiają zainteresowanym dostęp do lotnictwa, w tym lokalnej młodzieży. 

W ubiegłym roku rozpoczęli sezon szybowcowy już 4 marca, jako jedni z pierwszych w Polsce, przywracając szybowce na mieleckie niebo. Pierwsze loty odbywały się jeszcze przy obecności wojsk USA na lotnisku w Mielcu.

Sezon 2023 był bardzo intensywny. Wykonaliśmy ponad 2000 lotów, zrealizowaliśmy szkolenia podstawowe, instruktorskie, wznowienia pilotów oraz szkolenia na nowe uprawnienia do licencji, w tym motoszybowcowe TMG. Wśród naszych pilotów oprócz mieszkańców Mielca były osoby z całej Polski, w tym z Wrocławia, Zamościa, Gdańska czy Krosna, a także uczniowie liceum lotniczego w Dęblinie, dla których Mielec stał się wakacyjnym lotniczym domem na ponad 3 tygodnie

reklama

– mówi Jakub Cena, Prezes zarządu Fundacji.

Nasi piloci brali udział w zawodach szybowcowych oraz wystąpili na czerwcowych Podkarpackich Pokazach Lotniczych w Mielcu,  przypominając jak wygląda wielohol (3 szybowce jednocześnie holowane przez jeden samolot). Wykonaliśmy setki lotów treningowych, przelotowych oraz widokowych dla osób, które chciały pierwszy raz poczuć się jak ptak. Z tego miejsca pragniemy podziękować całej braci lotniczej, pilotom, wyciągarkowym, holownikom, pomocnikom, mechanikom, rodzinom, organizacjom  i wszystkim którzy wspierają działalność Polskiej Fundacji Lotniczej

– powiedział Tomasz Białek, wiceprezes zarządu.

Skąd pomysł na taką działalność?

Jak mówią założyciele, pasja lotnicza jest jedną z tych, które można realizować praktycznie przez całe życie, zawsze jest coś do odkrycia i nieustannie można podnosić swoje kompetencje oraz zdobywać nowe uprawnienia. Ich pomysłem na łatwiejszy dostęp do lotniczego świata było wykorzystanie  doświadczenia menadżerskiego z pracy zawodowej:  

reklama

 Założyliśmy organizację, która już w pierwszym roku działalności w Mielcu pokazała bardzo wiele i „udostępniła niebo” dla dziesiątek nowych adeptów lotnictwa. Mielec potrzebował takiego impulsu, zorganizowaliśmy nową wyciągarkę z liną potrafiącą wyciągnąć szybowce na ponad 800 m

-   relacjonuje Białek z PFL. 

Jesteśmy związani z lotnictwem od pokoleń, również dzięki wspaniałej historii naszego miasta. Jesteśmy czynnymi pilotami, samolotowymi, szybowcowymi i paralotniowymi. Można powiedzieć, że jesteśmy w pełni zanurzeni w tej tematyce od dziecka, znamy ją i chcemy ją rozwijać w Mielcu, stolicy polskiego przemysłu lotniczego. Służymy radą podczas merytorycznych dyskusji i tworzenia projektów lotniczych

reklama

– dodaje. 


Polska Fundacja Lotnicza jako ośrodek zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego realizował przez ostatnie lata szkolenia teoretyczne i praktyczne w zakresie szkolenia szybowcowego, motoszybowcowego, nowych metod startu, szybowcowych i motoszybowcowych uprawnień instruktorskich. W planach są również dodatkowe uprawnienia takie jak zaawansowana akrobacja czy loty szybowców z własnym napędem.


W tym roku dodatkowo chcą nie tylko inicjować nowe wydarzenia lotnicze, ale również wspierać te dobre i wartościowe, które prowadzą inne osoby i zaprzyjaźnione organizacje.

 Mocno kibicujemy projektowi przywrócenia do stanu lotnego samolotu I-22 Iryda, który realizuje Fundacja Biało – Czerwone Skrzydła. Liczymy, że wkrótce zobaczymy Irydę na naszym niebie, gdzie będzie przypominać o wielkim drzemiącym potencjale miasta Mielec i jego mieszkańców! Wspieramy też lokalnych producentów, którzy swoje lotnicze produkty promują na rynkach międzynarodowych, w tym na wystawach targowych i wydarzeniach sportowych

– uzupełnił Jakub Cena – prezes zarządu. 

Przyszłość lotnictwa w Mielcu

Za priorytet i cel Polska Fundacja Lotnicza stawia sobie rozwój lotniska poprzez przyciąganie ciekawych projektów i inicjatyw. Lotnisko w Mielcu  (EPML) to wg. nich miejsce wspaniałej historii, ale również jak to nazwali „brama do przyszłości”:  - Od wielu lat lotnisko pełni kluczową rolę jako lotnisko fabryczne, a teraz może się stać się fundamentem dla dalszego rozwoju naszego miasta. Wierzymy, iż tylko dzięki determinacji Mielec na nowo stanie się dynamicznym centrum lotniczym. To nie tylko cel statutowy naszej organizacji, ale też marzenie, które wdrażamy w życie

–  snuje wiceprezes Białek z PFL, który zawodowo jest współwłaścicielem firmy produkujące śmigła lotnicze kupowane na całym świecie. 

Jak twierdzi, nie ma innego miejsca w Polsce z takim potencjałem jak Mielec, nie tylko w zakresie produkcji i obsługi statków powietrznych, ale także jako miejsce prowadzenia różnorodnych operacji lotniczych, szkoleń czy imprez sportowych. To również sposób na przyciągnięcie nowych inwestycji, tworzenie ciekawych miejsc pracy i zwiększenie atrakcyjności naszego miasta.

Nasze inicjatywy nie tylko wspierają pasjonatów lotnictwa, ale także tworzą nowe możliwości edukacyjne i rozwojowe dla młodych mielczan

Szkoła Lotnicza w Mielcu

 
Mielec to miasto posiadające długie i mocne tradycje, infrastrukturę i zaplecze ekspertów. To otoczenie, które często przywołuje myśli o lokalnej Szkole Lotniczej. Na ten moment taka jeszcze nie powstała, choć jest parę klas o profilu lotniczym. Obecnie pomysł szkoły jest na ustach mieszkańców. 

 W pełni popieramy ten pomysł. W zamyśle to nie ma być tylko profilowana szkoła średnia, ale przede wszystkim miejsce, gdzie młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe unikatowe umiejętności, które będą mogli następnie wykorzystać również w karierze zawodowej. Prowadzenie nauki zgodnie z metodologią STEAM, która jest rozpowszechniona m.in. w Wielkiej Brytanii oraz w USA to dodatkowe korzyści dla uczniów. STEAM to skrót od angielskich słów: Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka). Uczeń przestaje być biernym odbiorcą prezentowanej na lekcjach wiedzy teoretycznej. Staje się jednocześnie naukowcem, konstruktorem, odkrywcą i inżynierem. Czy właśnie lotnictwo nie jest tym wszystkim naraz?

-  kończą przedstawiciele PFL. 

Polska Fundacja prowadzi stronę na Facebooku oraz www.polskafundacjalotnicza.pl. Działa od 2021 roku, prowadzi szkolenia i wykonuje loty widokowe szybowcem. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama