Reklama

Polacy pokochali panele fotowoltaiczne. Jest decyzja w sprawie programu „Mój prąd”

Opublikowano:
Autor:

Polacy pokochali panele fotowoltaiczne. Jest decyzja w sprawie programu „Mój prąd” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatni półtora roku to prawdziwy boom na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach domów. Polacy pokochali energię ze słońca i trudno się temu dziwić. Rząd dofinansowuje montaż instalacji kwotą 5 tys. z programu „Mój prąd”, a inwestycja zwraca się po 6-7 latach, przy okazji obniżając wysokość rachunków za energię elektryczną niemal do zera. Zapadła decyzja co dalej z programem „Mój prąd

Do tej pory na dachach polskich domów pojawiło się  ok. 300 tysiący mikroinstalacji fotowoltaicznych, z których ponad dwie trzecie powstało w ostatnich kilkunastu miesiącach.  Ich łączna moc to 2700 MW.  Docelowo ma być 4000 MW. Dla porównania, najnowszy blok węglowy w Elektrowni Kozienice ma moc 1075 MW.
CZYTAJ TAKŻE:Mieszkańcy Mielca zaskoczeni podwyżkami cen ogrzewania

Program „Mój prąd”

Wpływ na tak dużą ochotę Polaków do montowania instalacji fotowoltaicznych miało przede wszystkim uruchomienie rządowego programu „Mój prąd”, który wystartował w sierpniu 2019 roku.  Na program  „Mój prąd” rząd przeznacza 1 mld zł, a jego celem jest  wspieranie  budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kilowatów (kW).  Za jego realizację odpowiada  bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

Wnioski o dotację w ramach trwającego aktualnie naboru do programu „Mój Prąd” można składać do 18 grudnia tego roku.  Zainteresowanie jest ogromne, dziennie  wpływa nawet 1,4 tys. wniosków.

Program będzie kontynuowany

Zapadła decyzja, że program „Mój prąd” będzie kontynuowany. Zajdą w nim jednak pewne zmiany, choć szczegóły nie są jeszcze znane.
 Jak powiedział  Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  jedną ze zmian ma być powiązanie dotacji do instalacji fotowoltaicznych  z jednoczesną instalacją ładowarki do samochodu elektrycznego. Fundusz zastanawia się również, jak beneficjentów "Mojego prądu" zachęcić do inwestycji np. w pompy ciepła i rozbudowę zbiorników na ciepłą wodę użytkową.

  Procedura  składania wniosku o wsparcie

 Dla tych, którzy chcieliby jeszcze w tym roku złożyć wniosek o wsparcie w wysokości 5 tys. zł, a przypominamy, że można to zrobić do 18 grudnia, podajemy związane z tym procedury.
CZYTAJ TAKŻE: Powiat mielecki przekroczył barierę 2000 zakażonych. Niepokoi ogromna liczba na kwarantannie

Proces starania się o  dofinansowanie można podzielić na trzy etapy.

W pierwszym kroku zainteresowany musi najpierw wyłożyć własne pieniądze i  zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną na dachu domu (według Instytutu Energii Odnawialnej średni koszt instalacji 1 kW to w tym roku 5100 zł, a na średniej wielkości dom o powierzchni 130 m.kw. potrzeba nam mikroinstalacji o mocy 4 kW czyli koszcie 20400 zł), a następnie poczekać na zainstalowanie  przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego.

W drugim podpisuje umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.
I w trzecim składa wniosek o dofinansowanie.  Do wniosku tego należy dołączyć następujące dokumenty: fakturę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury, zaświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem punktu poboru mocy, w którym go zainstalowano

Jeśli chodzi o wnioski to należy pamiętać, że od 31 marca tego roku można składać tylko e-wnioski. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód. Wnioski należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl.

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia o programie  „Mój Prąd” można znaleźć na   przygotowanym specjalnie  serwisie  internetowym:  https://mojprad.gov.pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE