Reklama

Podkarpackie firmy inwestują w innowacje! Mamy przykłady z Dębicy, Kolbuszowej i Rzeszowa [VIDEO]

Opublikowano: pon, 28 paź 2019 15:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy na Podkarpaciu ma szansę być produkowana karetka wojskowa? Prototyp już jest. Powstał w dębickim zakładzie. Obejrzeli go dziennikarze z podkarpackich mediów podczas tegorocznej wizyty studyjnej w firmach, które otrzymały na swój rozwój unijne fundusze, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Wojskowa karetka powstała w firmie Agregaty Pex-Pool Plus, która na stworzenie prototypu otrzymała unijne dofinansowanie z RPO WP. Ambulans spełnia rygorystyczne normy i założenia funkcjonalne przewidziane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz NATO. Jak wygląda pojazd, który być może będzie produkowany na potrzeby wojska, mogli się przekonać dziennikarze podczas przygotowanej specjalnie dla nich prezentacji.

- Karetka ma między innymi wbudowany system rozpoznawania skażeń, pozwalający uruchomić automatyczną filtrowentylację. Innym urządzeniem jest klimatyzacja – zapewniająca możliwość pracy w temperaturze pomiędzy plus 60 do minus 30 stopni Celsjusza. Odpowiednie urządzenia gwarantują także stabilność napięcia – mówił o wyposażeniu właściciel firmy Janusz Kania.

Właściciel chce ze swoją karetką wziąć udział w przetargach organizowanych przez polska armię.

 

 

Kolejnym punktem objazdu była firma Olimp Laboratories mieszcząca się w Pustyni koło Dębicy. Spółka produkująca suplementy diety bardzo dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem unijnego dofinansowania. Z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia firma otrzymała dofinansowanie dzięki któremu mogła otworzyć unikatowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy o powierzchni ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Nowoczesne laboratoria i pracownie wyposażone są w innowacyjną aparaturę badawczą. Najbardziej dynamicznym działem jest sekcja Badań i Rozwoju, gdzie największe zainteresowanie dziennikarzy wzbudził sztuczny układ pokarmowy.

- To jest jeden z najnowocześniejszych sztucznych układów pokarmowych. To jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń in vitro do śledzenia procesów trawienia, a także sprawdzania, jak funkcjonuje ekosystem bakterii probiotycznych występujących w przewodzie pokarmowym – tłumaczył dziennikarzom Piotr Kaczka - kierujący badaniami prowadzonymi z wykorzystaniem sztucznego układu pokarmowego.

Bar „Smaki Radości” w Dębicy i pralnia „Czysta Radość” prowadzone przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” to kolejne miejsca, które odwiedzili dziennikarze. W obu pracują osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie uzyskując unijne dofinansowanie mogło zrealizować dwa projekty, które pozwoliły na zatrudnienie osób niepełnosprawnych w barze, pralni, a także w galerii rękodzieła.

Stowarzyszenie „Radość” zdobyło również dofinansowanie na dwa inne projekty pozwalające stworzyć tzw. mieszkania treningowe, w których osoby niepełnosprawne uczą się samodzielności pod okiem opiekunów. Dziennikarze mogli porozmawiać z uczestnikami projektu, którzy mieszkają w domu stworzonym w Bobrowej Woli.

Drugi dzień studyjnej wizyty zdominowały projekty o tematyce edukacyjnej i wychowawczo-opiekuńczej. Pierwszy z nich to żłobek i przedszkole „Słoneczny Zakątek” utworzone w Kolbuszowej. Dzięki żłobkowej opiece nad małymi dziećmi młode mamy z powiatu kolbuszowskiego mogły wrócić do pracy zawodowej i realizować swoje ambicje. Dziennikarze oprócz zwiedzania przedszkola i żłobka mogli porozmawiać z kilkoma mamami.

Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie był kolejnym miejscem, jakie odwiedzili przedstawiciele mediów. Szkoła dzięki unijnym dotacjom zrealizowała projekty edukacyjne pozwalające wyposażyć pracownie w sprzęt, jakim dysponują lokalne firmy. Dzięki temu uczniom łatwiej odnaleźć się na normalnym rynku pracy, gdyż spełniają oczekiwania pracodawców. Unijne projekty pozwoliły także na kursy i szkolenia dla nauczycieli. Dziennikarze mogli także porozmawiać z przedstawicielami firm, które stale współpracują z ZST.

Podobną współpracę z pracodawcami prowadzi także Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, który unowocześnił pracownie, przeprowadził szkolenia i kursy potrzebne do tego, aby placówka przekazywała uczniom wiedzę i umiejętności faktycznie potrzebne na rynku pracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.