Reklama

Podkarpacie: Lutowa sesja w Urzędzie Marszałkowskim

Opublikowano:
Autor:

Podkarpacie: Lutowa sesja w Urzędzie Marszałkowskim  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kwestie dotyczące szkolnictwa, stypendiów dla podkarpackiej młodzieży oraz zmiany w budżecie to jedne z ważniejszych punktów dzisiejszej sesji Semiku Województwa Podkarpackiego. Radni podjęli także uchwałę o przyznaniu kolejnej osobie odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego.

W poczet „Zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego” radni postanowili przyjąć Alicję Haszczak – choreografa, pedagoga, animatora kultury, wybitną znawczynię tańców ludowych, która przez ponad 60 lat pracy zawodowej może pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym. Wśród zawodowych wyzwań, jakie realizowała pani Alicja Haszczak była praca na rzecz Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Kształcenie młodych tancerzy i promowanie tym samym polskiej kultury poza granicami kraju to jedno z wielu licznych artystycznych osiągnięć.

Jedna z decyzji radnych dotyczyła dotacji w wysokości 50 tys. zł., która trafi do województwa małopolskiego na realizację połączeń kolejowych w relacji Kraków – Jasło i Nowy Sącz – Jasło. Dofinansowanie dotyczy połączeń uruchamianych przez województwo małopolskie na odcinku od granicy województw do stacji Jasło w piątki i niedziele, które są bardzo popularne wśród uczącej się młodzieży.

Kolejnym punktem podczas lutowej sesji sejmiku były zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego oraz w budżecie województwa, w którym nastąpił wzrost dochodów o ponad 30 mln. złotych. Mówi o nich w wypowiedzi wideo marszałek Władysław Ortyl:

Ważną kwestią było przyjęcie uchwał dotyczących wsparcia dla uzdolnionej podkarpackiej młodzieży na rok szkolny 2019/2020. Radni przyjęli uchwałę o stypendiach dla uczniów szkół ogólnokształcących, techników i szkół zawodowych. Będą one realizowane ze środków  Regionalnego Programu Operacyjnego, a wartość projektów opiewa na ponad 3,6 mln zł.

Programy stypendialne skierowane są do licealistów wszystkich klas oraz uczniów techników i szkół branżowych, którzy w roku szkolnym 2019/2020 uczęszczać będą do II lub kolejnej klasy. Kryteria przyznawania stypendiów zostały nieco zmienione w stosunku do lat poprzednich. Jedną z najważniejszych zmian jest uwzględnienie aktywności społecznej uczniów. Uczniowie, poza osiągnieciami edukacyjnymi, takimi jak średnia ocen, czy udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, będą mogli również wykazać się osiągnięciami w zakresie aktywności społecznej w szczególności w formie wolontariatu. Nabór wniosków planowany jest po wystawieniu świadectw za rok szkolny 2018/2019.  Stypendium wynoszą w sumie 4000 zł.

O szczegółach przyjętych uchwał mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

a sesji ponownie pojawił się temat wyboru przewodniczącego komisji rewizyjnej. Radni po raz kolejny odrzucili kandydaturę Andrzeja Szlęzaka zaproponowaną przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej.

Chcę wyrazić opinię jako rady i jako marszałek, że pozostałe osoby w klubie Koalicji Obywatelskiej nie budzą naszych wątpliwości i jesteśmy otwarci na każdą kolejną osobę, którą by Koalicja Obywatelska zgłosiła – skomentował marszałek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE