Podkarpackie Centrum Nauki powstaje tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Duży obiekt będzie wyposażony w ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz kompletne wyposażenie dla 3 laboratoriów edukacyjnych i 2 pracowni warsztatowych. Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity.
Całkowita wartość projektu to ponad 90 milionów zł, w tym ok. 72 mln stanowią fundusze Unii Europejskiej, pozostała część finansowana jest z budżetu Województwa Podkarpackiego.
Wybudowanie nowoczesnego budynku, w którym znajdzie się centrum dla młodych pasjonatów nauki pochłonie prawie 50 mln złotych. Pozostała część środków zostanie przeznaczona głównie na specjalistyczne wyposażenie centrum.
>>>Rekordowy piątek. Sporo zakażeń również w naszym powiecie
– To miejsce, gdzie będą powstawać innowacje, gdzie będziemy promować wiedzę i popularyzować naukę w taki sposób, by były one czymś pięknym, łatwodostępnym i wręcz upragnionym - powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed tym zanim wykopał pierwsze grudy ziemi pod innowacyjne centrum.
- Jesteśmy przed nową perspektywą finansową Unii Europejskiej i naszym zadaniem jest przygotować dobre wnioski, które uzyskają wsparcie. Ten projekt cieszy się wielką popularnością i na pewno zostanie zauważony także w Europie - mówił marszałek Ortyl.
W środku PCN powstaną cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana będzie z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja). W ofercie proponowanej przez centrum znajdą również odzwierciedlenie wyróżniki charakterystyczne dla województwa.
- Dla wielu młodych ludzi moment zetknięcia z nauką w Podkarpackim Centrum Nauki może być źródłem inspiracji i wierzymy, że będzie to impuls do rozwoju nauki w naszym regonie – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.
PCN będzie miejscem w nowoczesny sposób stawiającym na popularyzowanie nauki. Nie tylko udostępniane tu będą ekspozycje obrazujące wybrane obszary wiedzy naukowej i technicznej powiązane z regionalnymi specjalizacjami, ale także prowadzone będą zajęcia laboratoryjne i warsztaty rozwijające kreatywność, umiejętności praktyczne oraz zainteresowania nauką i techniką.
Centrum już planuje popularyzację nauki poprzez wyjazdową edukację interaktywną z wykorzystaniem dodatkowej wystawy mobilnej a także poprzez organizowanie i współorganizowanie wielu wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki. Planowana jest również współpraca z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Oficjalne otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki dla zwiedzających planowane jest pod koniec 2022 roku.
CZYTAJ TAKŻE: