Reklama

Płaca minimalna w 2021. Jest decyzja rządu

Opublikowano:
Autor:

Płaca minimalna w  2021. Jest decyzja rządu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. płacy minimalnej w przyszłym roku. Ma ona wynieść 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto za godzinę. Taką informację podał przed chwilą PAP .

Jest to bardzo  ważna wiadomość  dla ok. 1,7 mln Polaków, którzy zarabiają najniższe wynagrodzenie, które w tym roku wynosiło 2 600 zł brutto miesięcznie, a stawka godzinowa 17 zł brutto.

Decyzję o wysokości płacy minimalnej w danym roku wypracowuje Rada Dialogu Społecznego, w  skład której wchodzą reprezentujące pracowników związki zawodowe, organizacje  pracodawców, rząd. W tym roku do porozumienia nie udało się dojść. Większość organizacji pracodawców opowiedziała się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku czyli 2600 zł brutto miesięcznie, choć ostatecznie wyraziła zgodę na  wzrost tej płacy   o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2716 zł.

Związkowcy z OPZZ i FZZ domagali się jej wzrostu do poziomu 3100 zł. Rząd proponował 2800 zł brutto na co zgodziła się „Solidarność” i  Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przy braku zgody wszystkich partnerów ostateczną decyzje podjął rząd,  przyjmując, że płaca minimalna w 2021 roku będzie wynosić 2800 zł brutto miesięcznie, a stawka za godzinę 18,30 zł brutto.

Podwyżka płacy minimalnej dla pracowników spowoduje również zwiększenie kosztów po stronie pracodawców w formie składek do ZUS, za które częściowo odpowiadają. Jak się  szacuje  będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE