Reklama

Pięć "Mazurków Dąbrowskiego"

Opublikowano:
Autor:

Pięć "Mazurków Dąbrowskiego" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych "Leonardo", działającej przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, wzięli udział w Mistrzostwach Europy Modeli Kosmicznych FAI we Włocławku. Mieleccy sportowcy zgarnęli 20 medali, w tym 9 złotych. Łącznie "Mazurka Dąbrowskiego" wysłuchali 5 razy.

Tegoroczne mistrzostwa Europy zapowiadały się wyjątkowo trudno – po dwuletniej przerwie do gry wróciła reprezentacja Rosji. W 2015 i 2016 roku mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata odbywały się na Ukrainie – Rosjanie dostali wówczas odgórny zakaz uczestnictwa w zawodach. W tym roku wrócili - z nowymi modelami, w nowym składzie i z ogromną wolą walki.
– Na zawody jechaliśmy z mieszanymi uczuciami, nie wiedzieliśmy, czy w ogóle da się coś zdobyć – powiedział instruktor, trener i zawodnik z Mielca, Grzegorz Goryczka.

Największe sukcesy mielczanie odnieśli w konkurencjach S1A i S1B. Klasa S1A jest przeznaczona dla juniorów, a S1B – dla seniorów. Konkurencje te polegają na locie modelem rakiety tak, aby osiągnął on jak największą wysokość, a różnią się mocą silników. Ważna jest tutaj precyzja wykonania modelu oraz dobór odpowiednich materiałów, by był on jak najlżejszy - modele mielczan prawie w całości wykonane są z włókna węglowego.

W S1A na podium stanęli Wojciech Koszelski, który był pierwszy, i Kacper Krempa, który zajął trzecią lokatę. Model Wojtka osiągnął wysokość 413 metrów, a Kacpra – 369 metrów. Dodatkowo ich wyniki zadecydowały o zdobyciu złotego medalu przez polską drużynę.

W konkurencji S1B sukces osiągnął Grzegorz Goryczka, zdobywając srebrny medal z wynikiem 716 metrów. Na trzecim stopniu podium stanął Andrzej Rusinowski, którego model wzbił się na wysokość 685 metrów. Pomiędzy mieleckimi modelarzami stanął Leszek Małmyga z Zielonej Góry, z wynikiem 732 m. W pełni polskie podium nie mogło dać efektu innego niż drużynowy złoty medal.

Koronną konkurencją mieleckich modelarzy jest klasa S7. W tej kategorii startują modele, które są jak najdokładniejszymi odwzorowaniami prawdziwych rakiet (makiety). Wśród juniorów Wojciech Koszelski zdobył złoty medal, za nim uplasował się Przemysław Żurawski, a drużyna w składzie Wojciech Koszelski, Przemysław Żurawski i Eryk Halaburda wywalczyła złoty medal drużynowo. Instruktor Grzegorz Goryczka indywidualnie zdobył brązowy medal, zaś wspólnie z Andrzejem Rusinowskim przyczynili się do otrzymania srebrnego medalu przez drużynę seniorską.

Makiety to nie tylko kategoria S7. Nieco podobnie wygląda rywalizacja w klasie S5C – tutaj jednak oprócz samego wyglądu i jakości lotu rakiety, liczy się również osiągnięta przez nią wysokość. W kategorii S5C srebrny medal drużynowo wywalczył trener Grzegorz Goryczka.

Modelarze z MAUT "Leonardo" wzięli udział również w zawodach kategorii S8D i S8E/p. W tych klasach model szybowca napędzany silnikiem startuje pionowo,  jak rakieta, po czym traci napęd i zostaje szybowcem. S8D to konkurencja juniorska, zaś na wynik w seniorskiej konkurencji S8E/p składają się dwa czynniki. Pierwszy to czas lotu, gdzie 6 minut jest maksymalnym wynikiem. Zarówno czas krótszy, jak i dłuższy skutkuje utratą punktów. Drugim czynnikiem decydującym o punktacji jest celność lądowania, która często przeważa o wyniku konkurencji.

W kategorii S8D wystartował Eryk Halaburda, który zdobył brązowy medal drużynowo. W S8e/p Mielec reprezentowali Bartosz Kaźmierski i Andrzej Rusinowski, którzy również zdobyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej seniorów.

- Serdecznie dziękujemy firmom i samorządom, które między innymi sfinansowały wyjazd, przekazały materiały i urządzenia do budowy modeli, a także wspierały technicznie pasjonatów lotnictwa. Są to między innymi: Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Kirchhoff Polska Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu, Eurotech Sp. z o.o., Sierosławscy Group, Firma Tarapata Sp. z o.o., Urząd Miasta Mielca i Starostwo Powiatowe w Mielcu. Dziękujemy także wszystkim pozostałym firmom, które na co dzień rzeczowo i finansowo wspierają działalność Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych "Leonardo": Bury Sp. z o.o., Kronospan Mielec Sp. z o.o., Husqvarna Poland Sp. z o.o. – mówili zgodnie dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu Zdzisław Nowakowski i instruktor Grzegorz Goryczka, podczas spotkania ze sponsorami, które odbyło się w CKPiDN niedługo po zawodach.

Spotkanie było nie tylko okazją do podziękowania firmom i instytucjom, które przyczyniły się do sukcesu modelarzy. Wojciech Koszelski został wówczas nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem "Dedal". Nagrodę wręczyli Kazimierz Szaniawski, prezes Stowarzyszenia Promocji Polskiego Lotnictwa oraz dyrektor Marta Górak-Kopeć, dyrektor personalna PZL Mielec. Na tablicy pamiątkowej wręczonej Wojciechowi znalazł się następujący zapis: "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacyjnych konstrukcji modeli samolotów i rakiet kosmicznych oraz za międzynarodowe i krajowe sukcesy w sportach modelarskich". Wręczający skierowali gratulacje i słowa uznania nie tylko do wyróżnionego, ale także do wszystkich pasjonatów lotnictwa, życząc im dalszych sukcesów.

Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych "Leonardo" działa od lutego 2015 roku przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. W ramach Akademii organizowane są różne kursy, m.in. modelarski, robotyczny i programowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE