Reklama

Ósmoklasiści sprawdzą zdobytą wiedzę. Jutro startują egzaminy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Ósmoklasiści sprawdzą zdobytą wiedzę. Jutro startują egzaminy  - Zdjęcie główne

Od 24 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminów. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już we wtorek (24 maja) startuje egzamin ósmoklasisty. Absolwenci najstarszych klas szkół podstawowych przez trzy kolejne dni będą rozwiązywać arkusze z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W Polsce do sprawdzenia swojej wiedzy przystąpi ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół. W Mielcu egzamin zdawać będzie 676 uczniów z publicznych placówek oraz kilkudziesięciu uczniów z niepublicznych szkół.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie 8 klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych. W tym roku w egzaminie weźmie też udział 7150 uczniów z Ukrainy.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak liczba zdobytych punktów ma znaczenie przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ósmoklasista przystępuje do niego z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Największa grupa ósmoklasistów (97,5%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  • 24 maja, wtorek, godz.9.00 – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  • 25 maja, środa, godz.9.00 – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  • 24 maja, czwartek, godz.9.00 – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎ Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

W 2022 r. uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy