reklama
reklama

"Ogień Niepodległości" dotarł do Mielca [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUroczyste przekazanie „Ognia Niepodległości” odbyło się 7 listopada w miejscowości Lipsko w woj. Mazowieckim.
reklama

W akademii uczestniczył m.in.: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP  minister Andrzej Dera, komendant powiatowy PSP w Lipsku st.bryg.Tomasz Krzyczkowski, starosta powiatu lipskiego Stanisław Śmieciuch oraz wielu zaproszonych gości reprezentujących m.in. środowiska kombatantów i osób represjonowanych, urzędów, instytucji, stowarzyszeń oraz szkół.

Z powiatu mieleckiego z inicjatywy emerytowanego strażaka mieleckiej komendy st.kpt. w st. spocz. Eligiusza Hajca, komendant powiatowy PSP w Mielcu mł. bryg. Łukasz Kapinos uczestniczył wraz z Eligiuszem Hajcem w tej uroczystości. Ogień został przywieziony do Mielca i do 11 listopada jest wystawiony przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej straży Pożarnej w Mielcu przy ul. Sienkiewicza 54 i udostępniony dla wszystkich samorządów, urzędów, instytucji i mieszkańców.

reklama

Z Mielca w uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele  jednostki strzeleckiej 2093 w Mielcu z Andrzejem Zemelem oraz stowarzyszenia społeczno edukacyjnego „Orzeł Biały Strzelec” z Bogdanem Kołaczem.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości to inicjatywa podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, młodzież dowiedziała się o tym, jak przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wtedy to zapadło postanowienie, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 Listopada do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza. Przez kolejne lata trwania sztafety, do zgierskich harcerzy dołączali harcerze, strzelcy, strażacy i młodzież z innych miast polskich.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama