Tomasz Skirecki urodził się i dorastał w Mielcu. Tu ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, co otworzyło mu drzwi do rozwoju naukowego.
Po ukończeniu liceum w Mielcu, Tomasz Skirecki podjął studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, które ukończył w 2012 roku, uzyskując dyplom lekarza. Już trzy lata później, w 2015 roku, obronił doktorat w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, a w 2021 roku uzyskał habilitację w dziedzinie nauk medycznych.
Jego badania skupiały się przede wszystkim na immunopatogenezie sepsy. Profesor Skirecki dokonał przełomowych odkryć w zakresie hematopoezy i regeneracji limfocytów T, co rzuciło nowe światło na procesy zachodzące w organizmie podczas tej poważnej choroby. Był także aktywnym członkiem European Shock Society, gdzie zasiadał w zarządzie.
Ci, którzy mieli okazję współpracować z Tomaszem Skireckim, podkreślają nie tylko jego wybitny umysł, ale także niezwykłe cechy osobowości. Był człowiekiem pełnym ciepła, empatii i życzliwości. Jego poczucie humoru oraz otwartość na innych sprawiały, że cieszył się ogromnym szacunkiem i sympatią zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród pacjentów.
Profesor Skirecki przez całą swoją karierę łączył działalność naukową z praktyką lekarską. Pracował jako anestezjolog w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym CMKP w Warszawie.
Za swoje osiągnięcia profesor Skirecki został wyróżniony licznymi nagrodami, w tym prestiżową nagrodą Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską (2016) oraz nagrodą w konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy (2022).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.