Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Źródłem zakażenia jest człowiek chory, a do zarażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w warunkach rodzinnych i skupiskach dzieci. Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, tzw. „szczekający” kaszel z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u osób dorosłych przewlekły kaszel.
- Krztusiec powraca – liczba zachorowań rośnie, w 2023 roku w województwie odnotowano 27 przypadków, a w 2024 roku aż 1057. W samym Rzeszowie liczba chorych wzrosła z 3 do 215. Rezygnacja ze szczepień zwiększa ryzyko epidemii. Szczepionki dla dzieci są bezpłatne, a kobiety w ciąży mogą zaszczepić się od 15 października w przychodniach POZ- informują i ostrzegają lekarze.
- Nie lekceważ objawów, u dzieci krztusiec objawia się „szczekającym" kaszlem, a u dorosłych przewlekłym kaszlem. Choroba przenosi się drogą kropelkową, szczególnie w rodzinach i skupiskach dzieci - dodaja lekarze.
Jak informują lekarze i dyrektor PSPR w Mielcu Grzegorz Gałuszka:
- szczyt zachorowań dopiero przed nami. Sprzyjają temu nietypowo wysokie temperatury jak na zimę oraz masowe spotkania związane z początkiem ferii zimowych w wielu województwach. Zadbajmy o higienę, czyli dokładne mycie rąk i dezynfekcję, i w razie potrzeby noszenie maseczek oraz o odporność. Objawy przy problemach układu oddechowego są czasem trudne do zdiagnozowania, a liczba przypadków znacząco rośnie. Coraz częściej karetki wyjeżdżają do pacjentów mających problem z oddychaniem - przekazał dyrektor pogotowia.
Zdrowie jest tylko jedno. Zdążyliśmy już zapomnieć o niektórych chorobach zakaźnych dzięki szczepieniom. Ale z dwóch powodów te choroby wracają. Pierwszy to coraz częstsze podróże do i z Polski, szczególnie dotyczące krajów w których kalendarze szczepień są zupełnie inne. Drugi powód to coraz częstsze rezygnacje ze szczepień, co może mieć bardzo poważne zdrowotne konsekwencje. I właśnie to się teraz dzieje z krztuścem.
W 2023 roku na terenie województwa podkarpackiego zanotowano 27 przypadków tej choroby, a w samym Rzeszowie tylko 3. Ubiegły rok to jednak olbrzymi wzrost. Wszystko zaczęło się w kwietniu 2024 roku. Zanotowano wtedy 35 zarażeń czyli więcej niż w całym poprzednim roku. Kolejne miesiące to same zwiększenia liczby chorych. Rekordowy był październik z niemal dwustoma chorymi. Cały rok 2023 to 27 chorych, ale cały 2024 rok to aż 1057 chorych. W samym Rzeszowie cały rok 2023 to 3 chorych, ale cały 2024 rok to już 215 chorych.
Skuteczna przed nimi ochrona to szczepienia, które istnieją od bardzo długiego czasu, i z których zdecydowana większość z nas korzystała będąc dzieckiem czy nastolatkiem – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.
Szczepionki przeciw krztuścowi są bezpłatne w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych dla wszystkich dzieci. Dodatkowo od 15 października ubiegłego roku, kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej
Gdzie szukać wiarygodnych informacji?
Stronę internetowa Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemiologicznej w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.