Reklama

Odszedł Paweł Dębicki. Znany Mielczanin, społecznik i patriota

Opublikowano: śr, 26 maj 2021 11:51
Autor: | Zdjęcie: M. Wanatowicz

Odszedł Paweł Dębicki. Znany Mielczanin, społecznik i patriota  - Zdjęcie główne

Śp. Paweł Dębicki zmarł 26 maja. | foto M. Wanatowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W wieku 61 lat w środę 26 maja zmarł Paweł Dębicki, syn znanego żołnierza AK Jerzego Dębickiego. Rodzina Dębickich od wielu lat prowadzi najstarszą w mieście księgarnię. Śp. Paweł Dębicki wspólnie z żoną angażował się w wiele akcji społecznych. Udzielał się patriotyczne.

 

Paweł Dębicki urodził się w 1960 roku w Mielcu. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu, matura w 1979 r. Studiował na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) od początku jego powstania (1980 r.) oraz członkiem Koła Naukowego Studentów Historii UJ. Wraz z przyjaciółmi, po złożeniu deklaracji o odmowie służby wojskowej w LWP (II 1981 r.), utworzył grupę „Młodzież na Rzecz Społeczeństwa Alternatywnego”.

Współpracował z działającą autonomicznie grupą niepodległościową „Szeregi Solidarności i Pokoju”, związaną z „Solidarnością Walczącą” oraz grupami zorientowanymi na Ruch „Wolność i Pokój”, a później na Polską Partię Socjalistyczną Jana Józefa Lipskiego. W okresie szkolnym i studenckim podejmował próby poetyckie. Od roku 1980 współpracował z niezależnymi inicjatywami wydawniczymi w Krakowie, m.in. Wydawnictwem Kultury Alternatywnej, Wydawnictwem Pacyfistycznym, „NIVĄ”. Angażował się też w działalność teatralną.

Brał udział w pracach występującego poza cenzurą, a funkcjonującego przy legendarnej „Piwnicy pod Baranami” i „Konfraterni Robotniczej” w nowohuckiej „Arce”, Teatru „Czarne i Białe”, który wystąpił w marcu 1987 r. na prestiżowych „XII Krakowskich Reminescencjach Teatralnych”. Sporadycznie współpracował też z wrocławską „Pomarańczową Alternatywą”. W 1986 r. był współzałożycielem Niezależnej Krajowej Rady Kół Naukowych Studentów Socjologii. Studia wyższe ukończył w 1988 r. (kierunek: socjologia) i otrzymał tytuł magistra. Po studiach podjął pracę w Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Mielcu. W tym okresie współpracował z Polską Partią Zielonych.

W latach 1989-1990 uczestniczył w działalności Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Mielcu, najpierw jako członek, a później – przewodniczący Komisji Kultury. Z ramienia KO „Solidarność” został wybrany na radnego Rady Miejskiej w Mielcu na kadencję 1990-1994 oraz na delegata do samorządowego Sejmiku Województwa Rzeszowskiego, a następnie na jego wiceprzewodniczącego (w tej samej kadencji). W 1990 r. powierzono mu stanowisko kierownika Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Mielcu. Sprawował je do 1992 r. Był inicjatorem odnowienia w Mielcu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Wtedy to skorzystał z możliwości kontynuowania rodzinnych tradycji księgarskich. Wraz z rodzicami Ireną i Jerzym, przy ogromnym wkładzie pracy i zaangażowaniu rodzinnych środków finansowych, doprowadził do wznowienia rodzinnego przedsiębiorstwa księgarskiego, zabranego w 1950 r. przez władze komunistyczne. Od grudnia 1992 r., to jest od chwili restytucji firmy pod szyldem „Księgarnia Dębickich” S.C. (przy ul. A. Mickiewicza 5), był jej kierownikiem. Prowadził firmę wraz z żoną Danutą, również absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka Drużyny „Szare Szeregi” im. J. Wiśniowieckiego za pomoc w odnalezieniu cennych dokumentów historycznych. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Wyróżniony Medalem "Pro Patria".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.