Reklama

Reklama

Od stycznia wchodzi norma 6D. Niektórych aut nie będzie można już sprzedawać

Opublikowano: 27 grudnia 2020 12:16
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Od stycznia wchodzi norma 6D.  Niektórych  aut nie będzie można już sprzedawać  - Zdjęcie główne

Od stycznia 2021 roku wchodzą w życie nowe, zaostrzone normy dla samochodów osobowych. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa norma Euro 6D ISC-FCM od 1 stycznia 2021r. wchodzi w życie. Co to oznacza i co nas w praktyce czeka w tekście poniżej.

O co chodzi w tajemniczo brzmiącej normie  6D ISC-FCM? Najprościej mówiąc o to, żeby  samochód nie emitował podczas normalnej eksploatacji w warunkach drogowych za dużo szkodliwych substancji w porównaniu do wyników testów wykonywanych przez producenta.

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe samochody muszą posiadać aparaturę monitorującą zużycie paliwa i  szkodliwe substancje. To ta aparatura ma też pozwolić na stwierdzenie  jak faktycznie dane auto spisuje się w warunkach drogowych w porównaniu do wyników testów, które wykonują sami producenci,  tzw. testów RDE.  

Chodzi więc o sprawdzanie producentów samochodów i deklarowanych przez nich norm  nie tylko w momencie kiedy auto jest nowe i przekazywane przyszłemu użytkownikowi, ale także gdy ma 5 czy  8 lat.  

Z wprowadzenia nowych norm niezadowoleni są z jednej strony producenci aut, którzy jeszcze nie do końca się do nowych warunków dostosowali z drugiej  dilerzy, bo mogą zostać z niesprzedanymi samochodami niespełniającymi norm. W takiej sytuacji  jedynym rozwiązaniem dla nich będzie  zarejestrowanie aut  niespełniających nowej normy na siebie i od 2021 r. sprzedawanie ich  jako używane.

W finale niezadowoleni będą też klienci, którzy za auta z podwyższonymi normami będą zapewne musieli więcej zapłacić.

Jedynymi zadowolonymi z całej tej operacji mogą być handlarze starych  samochodów. Zaostrzona norma przy nowych samochodach,  recesja wywołaną pandemią i  ograniczenie ilości sprowadzanych z  zachodu używanych aut mogą bowiem sprawić, że  w cenie będą stojące wciąż na różnych placach tysiące  samochodów za kilka czy  kilkanaście tysięcy złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -1

    antypis

    niech rządzący się cmokną