Reklama

Obradował Sejmik Podkarpacki: Głównymi tematami - sytuacja powodziowa, a także ideologia LGBT [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Obradował Sejmik Podkarpacki: Głównymi tematami - sytuacja powodziowa, a także ideologia LGBT [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sytuacja mieszkańców Podkarpacia w związku z powodzią oraz podtopieniami w województwie była głównym tematem majowej sesji sejmiku. Radni przyjęli także stanowisko sejmiku wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT.

Majowa sesja sejmiku odbyła się dokładnie w Dniu Samorządu Terytorialnego. 27 maja jest samorządowym świętem jako upamiętnienie pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybrali wtedy swych przedstawicieli do rad gmin i miast. 

Samorząd jest kwintesencją demokracji, bo jest najbliżej obywateli – mówił marszałek województwa Władysław Ortyl. Marszałek otrzymał gratulacje od przewodniczącego sejmiku Jerzego Borcza oraz kwiaty od radnych województwa. Były to gratulacje i podziękowanie za 6 lat pracy na rzecz mieszkańców regionu na stanowisku marszałka województwa podkarpackiego.  

Gościem sesji była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zaprezentowała ona informację o sytuacji, jaką w ciągu ostatnich dni, począwszy od 21 maja spowodowały w wielu miejscach Podkarpacia ulewne deszcze. Wojewoda przedstawiła raport o sytuacji mieszkańców w powiatach mieleckim, kolbuszowskim, dębickim oraz ropczycko-sędziszowskim, po ulewach, które nawiedziły region.

Skala zjawiska nie jest w pełni oszacowana, ten stan ciągle trwa, a zagrożenie ciągle jeszcze istnieje. Chcę podziękować wszystkim służbom, które włączyły się w pomoc zagrożonym terenom, terenom podtopionym i zalanym powodzią. Dziękuję strażakom, strażakom ochotnikom wojsku, wojskom obrony terytorialnej, policji, straży granicznej. Pragnę podziękować wszystkim, którzy w pomoc się włączyli – mówiła podczas sesji sejmiku wojewoda Ewa Leniart.

Na sesji obecny był Michał Deptuła wójt gminy Wadowice Górne, która najmocniej ucierpiała w wyniku ulew. Wójt dziękował za pomoc, podkreślając, że i on i mieszkańcy liczą na wsparcie przy usuwaniu skutków żywiołu.

Jeszcze nie mamy oszacowanych strat, to się dopiero dzieje. Czekamy na konkretne decyzje i pomoc. Dziękuję pani wojewodzie i panu marszałkowi za dotychczasowe działania – podkreślał wójt Deptuła.

Chcę podziękować pani wojewodzie za wielkie zaangażowanie i doskonałą koordynację prac wszystkich podległych służb. Teraz – choć trwa szacowanie strat- musimy myśleć o solidarności z poszkodowanymi. Jako marszałek województwa już wystosowałem apel do samorządów, także samorządów województw o włączenie się w pomoc dla mieszkańców gmin, które ucierpiały w ostatnim czasie. Chcemy wnioskować o specjalną możliwość wykorzystania środków w ramach RPO WP na działania związane z naprawą szkód spowodowanych przez powódź – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas sesji radni przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego

wyrażające sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT ( z ang.  Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender). Stanowisko zaprezentował radny Jacek Kotula.

Kierując się dobrem wspólnym, troską o rodzinę oraz dzieci a także poszanowaniem zasad konstytucji RP Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża sprzeciw wobec działań zmierzających do promocji ideologii tak zwanych ruchów  LGBT, których cele pozostają w głębokiej sprzeczności z zasadą wolności, tradycyjnymi wartościami chrześcijańskimi oraz prawem naturalnym – podczas sesji odczytał radny Jacek Kotula. Radni przyjęli stanowisko.  

W czasie obrad radni wybrali także składy osobowe dwóch nowych komisji sejmiku województwa. W Komisji Karpackiej zasiądą następujący radni: Ewa Draus, Kamila Piech, Maria Fajger, Mieczysław Tołpa oraz Antoni Pikul. Przewodniczącym będzie radny Adam Drozd.

Natomiast w Komisji Łączności z Polakami za Granicą zasiadają radni : Karol Ożóg, Teresa Pamuła, Maria Napieracz, Piotr Pilch i Danuta Stępień. Przewodniczącym został radny Jacek Magdoń.    

W czasie sesji radni głosowali także nad projektem uchwały w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany Uchwały nr XXXI/551/17 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 5 stycznia 2017 roku, w sprawie uchwalenia Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022. Radni nie przyjęli uchwały.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE