reklama

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa w Mielcu i powiecie. Kiedy się stawić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Emanuel Grzegorczyk-Zając (zdjęcie poglądowe)

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa w Mielcu i powiecie. Kiedy się stawić? - Zdjęcie główne

Od 1 lutego do 30 kwietnia będą przeprowadzane kwalifikacje wojskowe | foto Emanuel Grzegorczyk-Zając (zdjęcie poglądowe)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZgodnie z obwieszczeniem wojewody podkarpackiego, od 1 lutego do 30 kwietnia na terenie województwa podkarpackiego przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa.
reklama

Jak stanowi obwieszczenie, mężczyźni urodzeni w 2005 roku, mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej zobowiązani są stawić się przed komisją.

Ponadto na komisję wzywane są osoby, które w latach 2022 i 2023:

reklama

a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres 
tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Kobiety, urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 
11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, również wzywa się przed komisję.

reklama

Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej także muszą stanąć przed komisją. 

Jeśli chodzi o Mielec, powiatowa komisja lekarska znajduje się w budynku Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego przy ul. Kilińskiego 24, a swoim zasięgiem działania obejmuje cały powiat mielecki. Poniżej znajduje się tabela, przedstawiająca terminy stawiania się przed komisją dla gmin i miast powiatu mieleckiego, zarówno jak chodzi o mężczyzn, jak i kobiety. 

reklama

Fot. gov.pl

Osobom, które nie stawią się na komisję pomimo wezwania, grozi kara grzywny lub nawet doprowadzenie przez policję, choć jak przyznaje podkom. Bernadetta Krawczyk, rzecznik prasowa KPP w Mielcu, są to raczej rzadkie przypadki. 

Raczej nie ma takich przypadków. Zazwyczaj jest to załatwiane bezpośrednio przez WKU, natomiast policjanci dokonują sprawdzeń takich osób. 

- mówi podkom. Bernadetta Krawczyk. 

Wezwanie na komisję otrzyma w tym roku około 230 tys. Polaków. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama