reklama

Nowy szczep koronawirusa. Jak jest zjadliwy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Nowy szczep koronawirusa. Jak jest zjadliwy - Zdjęcie główne

Wirusy zawsze mutują, a nowy szczep koronawirusa pojawił sie w Anglii. | foto Fot. Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWykryto nowy szczep wirusa SARS-CoV-2. W dużej ilości zakażenia pojawiły się w Wielkiej Brytanii, z której od dzisiejszej północy zawieszono loty. Ale po kilka infekcji nową odmianą koronawirusa potwierdzono w Danii, Holandii i Australii. Jak jest zjadliwy nowy SARS-CoV-2, co o nim wiemy?
reklama

Szczep, który w tej chwili oznaczono  jako VUI-202012/01 (z czasem ta długa techniczna nazwa zostanie pewnie zmieniona)  może być nawet o 70 proc. bardziej zakaźny. Jego skład genetyczny jest bardzo wyraźny, co  daje naukowcom większe szanse na skuteczne badanie go.

Lekarze badający nowy szczep twierdzą, co jest dobrą wiadomością, że nie zaobserwowano do tej pory nadzwyczajnego  wzrostu liczby chorych, a nowa odmiana nie jest bardziej śmiertelna od dotychczasowej. Są to jednak pierwsze obserwacje i trzeba jeszcze trochę poczekać, żeby wyciągnąć głębsze wnioski.

Dobra wiadomością jest również to, że jak twierdzą lekarze, szczepionka przeciwko COVID-19, którą kilka dni temu zaczęto stosować na świecie  jest również skuteczna na nową odmianę koronawirusa.

reklama

Wirusy zawsze mutują

Mówiąc o nowym szczepie koronawirusa trzeba zaznaczyć, że nie jest to  pierwszy przypadek mutacji wirusa od początku pandemii. Wszystkie wirusy, tak jest na przykład z znaną nam powszechnie grupą, mutują.

Jeśli chodzi  o  koronawirusa  to do tej pory odkryto co najmniej siedem głównych grup lub szczepów COVID-19.

Odkryty w chińskim mieście Wuhan w grudniu ubiegłego roku pierwotny szczep  znany jest jako L. Następnie, na początku 2020 roku wirus zmutował i pojawił się  szczep S. Potem kolejne  - V i G.

Szczep G był najczęściej spotykany  w Europie i Ameryce Północnej, ale ponieważ w tej części świata powoli  ograniczano  przemieszczanie się i wirus mógł się   rozprzestrzeniać pojawiły się dalsze mutacje  GR, GH i GV.

reklama

Kilka innych rzadszych mutacji zostało zgrupowanych razem i określonych jako szczep O.

Obecnie na świecie dominuje szczep G. A wcześniejsze odmiany, jak pierwotna L i  V, stopniowo zanikają.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama