Reklama

Nowa siedziba Biblioteki Pedagogicznej w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielecka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej swoje zbiory udostępnia w nowej lokalizacji przy ul. Kościuszki. Dziś (19 maja) odbyło się uroczyste otwarcie placówki.

Biblioteka znajduje się w strukturach Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, który jest jednostką edukacyjną województwa podkarpackiego. Wcześniej jej siedziba mieściła się w budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego. Nowy lokal filii mieści się w Mielcu, w gmachu kolejnej wojewódzkiej jednostki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kościuszki 7. Stąd też gości witała dyrektor tej placówki Jolanta Liniewicz.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali marszałek Władysław Ortyl, dyrektor PZPW Krystyna Wróblewska, starosta Stanisław Lonczak i dyrektor Jolanta Liniewicz oraz przedstawiciel wykonawcy prac remontowo-przystosowawczych firmy Solid Bud Roman Petejko. Poświęcił nowe pomieszczenia ks. Janusz Kłęczek, proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Mateusza w Mielcu.

Marszałek Władysław Ortyl wspominał, że choć praca zawodowa nie daje mu zbyt wiele wolnego czasu, to stara się, aby książka zajmowała w jego życiu ważne miejsce.

- Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego sprawnego przeniesienia zasobów biblioteki i adaptacji nowych pomieszczeń. Mielecka biblioteka pedagogiczna ma bogatą historię, kilka razy zmieniała już lokalizację, ale wciąż pełni ważną misję dla mieszkańców tego miasta – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek szczególne podziękowania skierował do starosty i jego poprzedników, którzy gościli dotychczas w swoich murach bibliotekę, firmy remontowej oraz dyrektor Jolanty Liniewicz. Na koniec Krystyna Wróblewska dziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację nowej filii biblioteki, wręczając skromne upominki i bukiety kwiatów.

Nie zabrakło także elementów edukacyjnych i artystycznych. Wykład inauguracyjny pt. „Gdzież jest miejsce dla ciebie w tym wieku zamętu, książko” wygłosił Stanisław Kusiak, wicedyrektor PZPW w Rzeszowie. Wystąpił także kwartet smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu.    

Pedagogiczna biblioteka w Mielcu istnieje od 1947 roku. Założył ją inspektor szkolny Józef Rzegocki. Początkowo nosiła nazwę Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej. Po reformie administracyjnej w 1975 r. przekształcona w Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. 1 września 2021 r. została włączona w struktury Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

W 1997 r. zbiory powiększono o księgozbiór techniczny po likwidowanej Bibliotece Technicznej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec, a w 2014 r. powiększyliśmy zbiory o klasykę i metodykę literatury angielskiej  po zlikwidowanej Bibliotece Kolegium Językowego w Mielcu. Od 2005 r. rozpoczął się proces digitalizacji biblioteki – wprowadzano zbiory do elektronicznego systemu Prolib, a we wrześniu 2008 r. uruchomiono elektroniczną wypożyczalnię.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy