Reklama

Niezwykła historia Orła z koroną, który wrócił do Mielca

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: I LO w Mielcu

Niezwykła historia Orła z koroną, który wrócił do Mielca - Zdjęcie główne

Orzeł w koronie | foto I LO w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Orzeł z koroną, zawieszony na Liceum Ogólnokształcącym w Mielcu na przełomie 1944/1945 r. wrócił po 76 latach do I LO w Mielcu. Orła wykonał uczeń liceum po wyzwoleniu Mielca z niemieckich rąk. Jednak już rok później został zdjęty z budynku ze względu na sytuację polityczną w komunistycznej Polsce.

Na początku bieżącego roku dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu otrzymała e-mail z Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym z informacją, że w zbiorach tegoż muzeum zostało odnalezione godło Polski – orzeł w koronie z następującą adnotacją na kartce przyklejonej na odwrocie:

"Tego orła wykonał uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, po uwolnieniu Mielca spod okupacji hitlerowskiej w roku 1944, w październiku. Orzeł ten był uroczyście zawieszony nad wejściem do liceum. W roku 1945 został zdjęty i oddany na przechowanie jednemu z uczniów. Byli uczniowie liceum oddają orła szkole polskiej na Elingu prosząc o opiekę nad nim aż do czasu, gdy będzie mógł ponownie zawisnąć w liceum w Mielcu".

Informację podpisała Anita Rosa, pytając, czy opisana historia może dotyczyć mieleckiego liceum, któremu zgodnie z wolą uczniów Muzeum w Licheniu chciałoby przekazać orła. Zbiory z Lichenia to w większości eksponaty przywiezione z Fawley Court w Anglii.

 

Ustalenie, na którym budynku na początku roku szkolnego 1944 r. zawieszono orła, jest trudne, gdyż kiedy po 6 sierpnia 1944 r. Niemcy zostali wyparci z Mielca, mieleckie Państwowe Gimnazjum i Liceum im. St. Konarskiego wznowiło działalność, ale mieściło się w dwóch budynkach. Szkoła działała wtedy w byłym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim przy ul. Kilińskiego (obecnie Szkoła Podstawowa nr 1) oraz w Bursie Gimnazjalnej przy ul. Warszawskiej należącej obecnie do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. Główny budynek Gimnazjum podczas trzytygodniowych walk o Mielec został poważnie uszkodzony, a ponadto do ofensywy styczniowej Sowietów 17 stycznia 1945 r. znajdował się w nim szpital.

Gdy front przeszedł dalej w 1945 r., nauka wróciła też do tego budynku. Ponadto 13 listopada 1944 r. w wyniku niemieckiego bombardowania została uszkodzona Bursa. Zginęło wówczas kilka osób, w tym nauczyciel, katecheta i uczennica. Wtedy Bursa została zamknięta. Nie ma także zdjęć drzwi frontowych wszystkich wymienionych budynków z przełomu 1944/1945 r., a jeśli są, to albo mało czytelne, albo nie obejmują górnej części drzwi, gdzie mógł być zawieszony orzeł z koroną. Na późniejszych zdjęciach wisi już tam godło PRL – orzeł bez korony.

W 1951 r. mieleckie Gimnazjum, już jako Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego im. St. Konarskiego w Mielcu zostało przeniesione z budynku przy ul. Kilińskiego do "szkoły pod zegarem" przy ul. Kościuszki, a w roku szkolnym 1966/67 do byłego budynku gminnego przy ul. Polnej, obecnie Jędrusiów 1. Teraz po kilku zmianach nazwy mieści się tam I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Mielcu i właśnie tu, jako do kontynuatora mieleckiego Gimnazjum, powinien trafić orzeł z Elingu.

Tak też się stało i od 9 listopada 2022 r. to historyczne godło znowu widnieje na ścianie I LO. Odsłonięcia godła dokonali: wicestarosta powiatu mieleckiego Andrzej Bryła i dyrektor szkoły Radosław Kluza.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy