Reklama

Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ile takich spraw jest w diecezji tarnowskiej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ile takich spraw jest w diecezji tarnowskiej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z pracownikami Sądu Diecezjalnego. Była to okazja do podsumowań 2022 roku.

W roku ubiegłym zakończono 144 procesy w sprawach o nieważność małżeństwa,  wydano 127 wyroków. W zdecydowanej większości są to orzeczenia stwierdzające nieważność małżeństwa z jednego lub kilku tytułów.

W roku 2022 przyjęto do procedowania 170 nowych pozwów. W tym zakresie jest to stała liczba od lat. Aktualnie na wokandzie sądowej jest ponad 700 spraw. 

- Najliczniejsze tytuły nieważności dotyczą niezdolności psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju nieprawidłowości natury psychicznej, związane z wysokim stopniem niedojrzałości, uzależnieniami (zazwyczaj od alkoholu, narkotyków oraz związanymi ze sferą seksualną), osobowością bierno-zależną, które – co ważne – istniały już w chwili zawierania małżeństwa. To oczywiście wymaga skorzystania z wiedzy i opinii biegłego sądowego. Tylko w roku ubiegłym sporządzono ponad 200 opinii – dodaje oficjał ks. dr Rafał Wierzchanowski.  

Inne tytuły nieważności to poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, symulacje, przymus czy podstęp. Oczywiście każdy tytuł wymaga udowodnienia przez tego, kto składa wniosek lub wnosi skargę wzajemną.

Procesy małżeńskie nie wyczerpują działalności sądu. Nie brak spraw o charakterze administracyjnym. To postępowania o zezwolenie na zawarcie małżeństwa po sądowym zakazie, sprawy o niedopełnienie małżeństwa, o ustalenie stanu wolnego, sprawy kapłańskie, czy związane z procesami beatyfikacyjnymi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy