Naleśniki to jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Nadają się zarówno na śniadanie, obiad jak i kolację. Mogą być też podstawą do wykonania roladek na zimno. Ostatnimi czasy swoją popularność zyskują też torty wykonane z ich użyciem. My skupimy się na wersji słodkiej, choć nieco innej niż ta z przepisów naszych mam i babć. Z każdego przepisu poniżej wykonamy porcję dla 2-3 osób.
NALEŚNIKI MARCHEWKOWE Z MUSEM JABŁKOWYM I LODAMI
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 1 szklanka mleka,
- 2 jajka,
- pół szklanki wody,
- 300 ml soku marchewkowego, najlepiej jednodniowego,
- szczypta soli,
- łyżka oleju.
Mus jabłkowy:
- 2 kg słodkich jabłek,
- cukier do smaku, w zależności od upodobań,
- łyżka cynamonu,
- woda.
Dodatkowo należy zaopatrzyć się w pudełko ulubionych lodów waniliowych lub śmietankowych.
Przygotowanie:
I. Umyj i obierz oraz wydrąż gniazda z jabłek, a następnie pokrój je na dowolne, małe kawałki i wsadź do garnka razem z cynamonem. Duś na małym ogniu, dodawaj na bieżąco tyle wody, aby było nią przykryte dno. Kiedy będą miękkie, użyj blendera, aby zmiksować je na gładką masę i dodaj cukier do smaku, według własnych upodobań. Gotuj mus, cały czas mieszając go, do momentu odparowania wody. Musi być na tyle gęsty, żeby nie wypływał z naleśników.
II. Kiedy jabłka będą się dusić, w tym czasie przygotuj naleśniki. Wystarczy, że wszystkie składniki wrzucisz do miski i zmiksujesz na gładką masę. Ciasto powinno mieć konsystencję tłustej śmietany. Jeśli jest zbyt rzadkie, dodaj mąki. Jeśli zbyt gęste, dodaj wody. Tak przygotowane należy smażyć na średnim ogniu, aż zarumieni się z obydwu stron na złoty kolor. Najlepiej sprawdzi się patelnia dedykowana do naleśników. Patelnie bez powłoki nieprzywieralnej, przed każdym naleśnikiem należy lekko posmarować olejem.
III. Na gotowych naleśnikach należy równomiernie rozprowadzać mus i zawijać je w rulony. Przed podaniem można podsmażyć je na patelni, aby stały się chrupkie. Naleśniki podajemy na ciepło, na talerzu układając również porcję ulubionych lodów.
NALEŚNIKI Z MASCARPONE I ŻURAWINĄ
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 1,5 szklanki mleka,
- 2 jajka,
- pół szklanki wody,
- szczypta soli,
- łyżka oleju.
Nadzienie:
- słoiczek konfitury z żurawiny,
- pół szklanki suszonej żurawiny,
- 200 g serka mascarpone,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego,
- 200 ml schłodzonej śmietanki słodkiej 30 proc. tłuszczu.
Do dekoracji potrzebny będzie też cukier puder lub ubita śmietana.
Przygotowanie:
I. Naleśniki przygotować tak, jak w poprzednim przepisie. Należy zmiksować na gładką masę wszystkie składniki i smażyć je do osiągnięcia złotej barwy po obu stronach.
II. Śmietankę ubić na sztywno i wymieszać ją z kremem mascarpone oraz cukrem wanilinowym.
III. Gotowe naleśniki kolejno smarować kremem, a następnie układać na środku naleśnika pasek z konfitury. Zawinąć naleśniki w rulon lub trójkąt i posypać cukrem pudrem przesianym przez sitko. Można również nałożyć na nie bitą śmietanę. Wierzch udekorować suszoną żurawiną.
NALEŚNIKI SZPINAKOWE Z TWAROŻKIEM, BANANAMI I BITĄ ŚMIETANĄ
Składniki na ciasto naleśnikowe:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 1 szklanka mleka,
- 2 jajka,
- pół szklanki wody,
- szczypta soli,
- 500 g rozdrobnionego szpinaku, może być mrożony, (jeśli świeży, dodatkowo pół szklanki wody),
- łyżka oleju.
Nadzienie:
- kostka twarogu półtłustego lub tłustego,
- 200 ml schłodzonej śmietanki 30 proc. tłuszczu,
- 3 banany,
- 3 łyżki cukru,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego,
- cukier puder do dekoracji.
Przygotowanie:
I. Zielone, szpinakowe naleśniki przygotowujemy w sposób standardowy: miksujemy składniki na gładkie ciasto o konsystencji śmietany, smażymy po obu stronach na złoty kolor.
II. W osobnym naczyniu ubijamy śmietanę na sztywno, odkładamy ¼ do miseczki, resztę mieszamy z twarogiem, cukrem zwykłym oraz wanilinowym na jednolitą masę. Na końcu dodajemy pokrojone w plasterki banany.
III. Masę bananowo – twarogową układamy kolejno na wszystkich naleśnikach, następnie zawijamy je w rulon.
IV. Tak przygotowane naleśniki układamy na talerzu, na nie dodajemy bitą śmietanę i posypujemy wierzch przesianym przez sitko cukrem pudrem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.