Reklama

Reklama

Nauczyciele mogą być testowani przed powrotem do szkół

Opublikowano: 10 grudnia 2020 18:21
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Nauczyciele mogą być testowani przed powrotem do szkół - Zdjęcie główne

Jest plan by przetestować nauczycieli. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Resort zdrowia poinformował, że dopuszcza w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważane są trzy metody, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w połowie listopada zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe pod kątem koronawirusa.

Natomiast na początku grudnia stwierdził, że przed zakończeniem zimowych ferii, czyli w połowie stycznia, w ramach pilotażu w tych trzech regionach będą przeprowadzone testy wśród nauczycieli. Zastrzegł równocześnie, że szczegóły są uzgadniane.

W czwartek (10 grudnia) w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zaznaczył, że dopuszczane są dwa warianty realizacji badań przesiewowych. - Albo rzeczywiście w tych trzech województwach dokonamy przed powrotem dzieci i nauczycieli do szkoły dobrowolnego badania przesiewowego, albo - drugi wariant - rozszerzymy to badanie. Wyjdziemy z obszaru trzech województw (...), ale wyłącznie dla grupy nauczycieli, którzy wracają do szkoły - zaznaczył. Dodał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wyjaśnił dalej, że jeżeli rząd podejmie decyzję, że nauczyciele klas I-III wracają po 17 stycznia do szkoły, to będą mogli dobrowolnie poddać się takim testom przed powrotem do pracy stacjonarnej. Dodał, że tych nauczycieli jest około 260 tys.

- Celujemy z tymi testami na 14 albo 15 stycznia, żeby wyniki były dostępne przed poniedziałkiem - dodał.

Wiceminister zastrzegł jednak, że nie ma jeszcze decyzji, co do sposobu testowania tej grupy. Rozważane są trzy metody. Po pierwsze wykorzystanie testów antygenowych, które dają szybko wynik, ale taki sposób badania zalecany jest dla osób objawowych. Po drugie, tradycyjne testy genowe metodą PCR wymagające pobrania wymazu z nosogardzieli. Trzecia metoda - "najbardziej obiecująca" zdaniem Gadomskiego - to testy PCR polegające na tzw. pulowaniu próbek. Materiał do badania pobierany jest ze śliny.

- Nie testujemy (w tym badaniu) jednej osoby, tylko w takiej grupie 12 próbek, które wchodzą do takiego badania. To metoda dużo szybsza i łatwiejsza. Nie musimy organizować systemu wymazowego. Jest to badanie ze śliny (...) Jesteśmy w przededniu ostatecznych decyzji. To wymaga jeszcze opinii ekspertów. Otrzymał to zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego i konsultant krajowy prof. Horban. Myślę, że Rada Medyczna przy premierze również się tym zajmie - powiedział Gadomski.

Zaznaczył, że w tych badaniach wykorzystywana będzie istniejąca infrastruktura, czyli punkty drive-thru, których jest obecnie w całym kraju ponad 600.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.