Reklama

Nasza lipa walczy o europejski laur, a popiera sam Zbigniew Boniek!

Opublikowano: 6 lutego 2021 08:54
Autor: SzB | Zdjęcie: screen TT Z. Bońka

foto screen TT Z. Bońka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Tegoroczne głosowanie internetowe w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2021 już się rozpoczęło. Reprezentantem Polski jest podkarpacka lipa św. Jana Nepomucenaz Dulczy Wielkiej (gm. Radomyśl Wielki, pow. mielecki, woj. podkarpackie).

 

Lipa św. Jana jest drobnolistnym drzewem liczącym 150-170 lat, o wysokości ok. 15 – 17 m i obwodzie pnia 430 cm. Rośnie obok kapliczki św. Jana Nepomucena (stąd jej nazwa) patrona dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. 

CZYTAJ TAKŻE: Wybór dokonany! Zadaszenie boiska piłkarskiego ma być gotowe w tym roku

 

Na potrzeby europejskiego konkursu dulecką lipę nazwano Wiejską Dobrodziejką. W ubiegłym roku została ogłoszona laureatką jubileuszowego X konkursu na Drzewo Polski organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów.

 

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021 trwa przez cały luty. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Oprócz podkarpackiejlipy wśród finalistów znalazło się jeszcze 13 drzew z: Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa.

 

Swój głos na Wiejską Dobrodziejkę można złożyć jednorazowo do 29 lutego 2021 roku, używając adresu e-mail.Aby głos został zaliczony, należy zagłosować na dwa drzewa spośród tych 14 finalistów.

 

Eliminacje do Europejskiego Drzewa Roku 2021 to wyróżnienie dla kilkunastu drzew z całej Europy z najbardziej intrygującymi historiami. 

 

Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 17 marca 2021 podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni. W rozpowszechnianie konkursu oraz zachęcanie do głosowania włączają się także znane osobistości, m.in. Zbigniew Boniek:

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.