Reklama

Nasi najzdolniejsi

Opublikowano:
Autor:

Nasi najzdolniejsi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W cyklu "Nasi najzdolniejsi" prezentujemy najlepszych, wyróżniających się, nieprzeciętnych uczniów szkół wszystkich szczebli z powiatu mieleckiego. Z pewnością warto ich poznać. Jednocześnie zapraszamy wszystkie szkoły, aby zgłaszały się do nas i pochwaliły się swoimi Wybitnymi!

Kolejni "Najzdolniejsi" to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. Nauki ścisłe, działalność społeczna, ekonomia oraz niezwykła umiejętność układania kostki Rubika na czas – oto ich pasje i talenty.

Mielczanin Roku 2016

Michał Kilian
Tegoroczny maturzysta, uczeń klasy III b o profilu matematyczno – fizycznym  mieszka w Mielcu i odnosi sukcesy przede wszystkim w dziedzinie przedmiotów ścisłych. Do najważniejszych spośród tych sukcesów trzeba zaliczyć udział w drugiej części olimpiady fizycznej, wśród jedynie 13 uczestników z całego Podkarpacia. Oczekiwanie na wyniki jeszcze trwa. – Marzę o zakwalifikowaniu się do finału tego konkursu, gdyż daje to wstęp na wszystkie wyższe uczelnie w kraju – mówi Michał.

Oprócz olimpiady fizycznej Michał zakwalifikował się również do finału konkursu o Diamentowy Indeks AGH, II etapu Olimpiady Cyfrowej, a także – wraz z drużyną ze swojej szkoły – do finału Turnieju o Puchar Rektora Politechniki Łódzkiej w dziedzinie matematyki i fizyki. Bierze także udział w licznych mniejszych konkursach. Pewną odmianą jest udział w II etapie Olimpiady Teologii Katolickiej.

- Chciałbym pokazać, że na Podkarpaciu, które jest generalnie słabo reprezentowane, również są zdolne osoby, które mogą konkurować z mieszkańcami innych regionów – mówi Michał.

Swoją przyszłość wiąże ze studiami informatycznymi na AGH. Poza nauką pracuje także w Klubie Młodych Liderów, który zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalno – sportowych w Mielcu.

A czas? - Przygotowania do konkursów bardzo często pokrywają się z przygotowaniami do matury czy do bieżących lekcji – twierdzi uczeń. – Jeżeli się tylko chce, to wszystko można pogodzić. Wszystko polega na systematycznej pracy i dobrym planowaniu.

- Najważniejsza jest dla mnie rodzina i jeszcze żeby robić w życiu to, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Nawet najlepsza szkoła nie zrobi niczego za nas, warto więc jak najlepiej wykorzystać czas – dodaje.

Hubert Wejman
Mieszka w Mielcu i uczy się w klasie II b. Angażuje się w różnego rodzaju działalność społeczną. – Przygodę z tą działalnością zacząłem jeszcze przed liceum, kiedy to w ramach projektu "Odmalujmy Polskę" w Podolu k/Mielca remontowaliśmy dom starszej pani, byłej łączniczce AK – opowiada Hubert. – Obecnie, w ramach pracy w stowarzyszeniu "Koliber", realizuję projekt "Lekcja ekonomii dla młodzieży", który polega na przybliżaniu wiedzy ekonomicznej młodym ludziom. Jak pokazują badania, wiedza ta generalnie nie jest duża i stąd ten projekt. Takie lekcje odbyły się już w I i II LO w Mielcu – dodaje.

Hubert był także posłem na Sejm Dzieci i Młodzieży – aby to osiągnąć, brał udział w realizacji gry miejskiej na temat oddziału "Jędrusiów". Poza tym działa również w Klubie Młodych Liderów.

- Do podjęcia się działalności społecznej skłoniła mnie przede wszystkim chęć zmiany na lepsze środowiska, które mnie otacza – mówi. – Uważam, że ludzie powinni działać, aby zmieniać swoje otoczenie. Trzeba angażować w takie działania młodzież. Tę lukę wypełnia właśnie Klub Młodych Liderów. Warto się angażować, bo w ten sposób można budować swoje doświadczenie, które może się przydać w przyszłości – dodaje.

W dziedzinie naukowej interesuje go głównie ekonomia. Do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Esejów Ekonomicznych dla licealistów, a także udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Bierze udział w wielu konkursach i zawodach ekonomicznych, z tą dziedziną zresztą wiąże swoje plany na przyszłość.

Jakub Kipa
Jakub pochodzi z Mielca, uczy się w klasie III d. Znany jest z sukcesów, jakie odnosi w układaniu na czas kostki Rubika, zarówno tradycyjnie, rękami, jak i za pomocą stóp.

- Swoją przygodę z kostką zacząłem w 2009 roku. W niecałe 2 lata później miałem już pierwszy medal – mówi Jakub. – Od 2012 roku regularnie zdobywam medale na zawodach w Polsce.

W 2012 roku otrzymał brązowy medal za układanie kostki Rubika stopami. Obecnie przygotowuje się do nadchodzących mistrzostw świata. Uzyskał 12 rekordów Europy i 3 rekordy świata. – Dwa lata temu przywiozłem z mistrzostw świata aż trzy medale, co było ogromnym zaskoczeniem – opowiada.

Aktualnie posiada tytuł wicemistrza świata w układaniu kostki Rubika na czas stopami, w układaniu rękami jest trzeci na świecie. - Zaczęło się na obozie sportowym, kiedy miałem 11 lat. Pogoda była kiepska na zajęcia, więc trener dał mi kostkę. Zobaczyłem w Internecie filmy, jak ludzie układają ją na czas. Zacząłem sam próbować. Najbardziej wciąga mnie w tym rywalizacja – dodaje.

Trenuje nieregularnie. – Czasem przez miesiąc nie ćwiczę wcale, ale przed zawodami trenuję nawet 2 – 3 godziny dziennie. Wspierają mnie rodzice i dziadkowie.

- W tej chwili moim priorytetem jest matura. Chciałbym też studiować, ale nie mam jeszcze bardziej sprecyzowanych planów. Myślę też o skończeniu kursu kucharskiego, ponieważ bardzo lubię gotować. Ale największym marzeniem jest, żeby żyć z tego, co lubię – dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE