reklama

Nasi najzdolniejsi

Opublikowano:
Autor:

Nasi najzdolniejsi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW cyklu "Nasi najzdolniejsi" prezentujemy najlepszych, wyróżniających się, nieprzeciętnych uczniów szkół wszystkich szczebli z powiatu mieleckiego. Z pewnością warto ich poznać. Jednocześnie zapraszamy wszystkie szkoły, aby zgłaszały się do nas i pochwaliły się swoimi Wybitnymi!

Dziś prezentujemy uczniów Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.

Wszyscy są uczestnikami oraz laureatami licznych olimpiad i konkursów. Większość spośród prezentowanych dziś osób mieszka poza Mielcem, ma więc możliwość ocenić nasze miasto z dystansem. Czego im tutaj brakuje? – Przede wszystkim czystego powietrza – twierdzą zgodnie – a także perspektyw i miejsc pracy dla młodych, wykształconych osób, które chciałyby się rozwijać.

Aleksandra Popera
Jest uczennicą klasy IV A Technikum nr 1. Mieszka w Mielcu. Do jej najważniejszych osiągnięć należy I miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym z Języka Niemieckiego, I miejsce w powiatowym konkursie (również w zakresie tego języka) oraz – co uważa za najważniejsze – znalezienie się w gronie laureatów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menadżerskich. Jest to konkurs ogólnopolski i Aleksandra jest jedną z 10 najlepszych w całym kraju.

Jak w przypadku każdego maturzysty, jej plany na najbliższą przyszłość są związane z dalszą edukacją. – Chciałabym iść na studia, na rachunkowość i finanse i dalej rozwijać się w tym kierunku – mówi.

W wolnym czasie spotyka się ze znajomymi, jeździ na rowerze. Ma też dosyć nietypowe hobby – rajdy samochodowe. Należy do Automobilklubu Mieleckiego. Sama na razie nie jeździ, ale kilka razy sędziowała w takich rajdach. – Znalezienie na wszystko czasu to po prostu kwestia dobrego planowania – twierdzi. – Poza tym wspierają mnie rodzice, a także nauczyciele, którzy pomagali mi w przygotowywaniu się do konkursów i bez nich tych osiągnięć na pewno by nie było – dodaje.

Aneta Szeliga
Chodzi również do klasy IV A. Mieszka w Trzcianie i podobnie jak koleżanka, również znalazła się w gronie finalistów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menadżerskich. Poza tym dwukrotnie przeszła do drugiego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, brała również udział w konkursie matematycznym "Euklides".

- Jestem zdecydowanie umysłem ścisłym i swoją przyszłość wiążę ze studiami w kierunku ekonomii, bankowości lub rachunkowości – mówi Aneta.

- Lubię sport, kiedyś biegałam i nawet zdobyłam srebrny medal w biegu ulicznym na lokalnej imprezie – dodaje. – Teraz brakuje na to trochę czasu. Ale bardzo lubię sporty drużynowe i im poświęcam część swojego wolnego czasu.

Konrad Borczyk
Jest uczniem klasy III B, mieszka w Piechotach. W ubiegłym roku dwukrotnie został laureatem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menadżerskich. Ponadto brał udział w drugim etapie Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz w drugim etapie Misyjnej Olimpiady Wiedzy o Afryce. Zajął też pierwsze miejsce w wojewódzkim finale Konkursu Wiedzy o Podatkach. Przed nim jeszcze kwietniowy finał Olimpiady Wiedzy o Innowacjach i Biznesie oraz ogólnopolski finał Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Konrad od dawna interesuje się naukami ekonomicznymi i w przyszłości planuje również studia w tym kierunku. Interesują go bieżące sprawy ze świata gospodarki i polityki. Chciałby również coś w tej dziedzinie w przyszłości osiągnąć. – Moim marzeniem jest doskonalić się i zrobić coś, żeby zostać zapamiętanym – twierdzi.

- Czytam często gazety, oglądam wiadomości i w ten sposób kształtują się moje zainteresowania – mówi. Jak twierdzi, na naukę nie musi poświęcać dużo czasu.

- Mam dobrą pamięć i dużo zapamiętuję z lekcji. Poza tym nauka nie jest dla mnie czymś męczącym, bo uczę się o tym, co lubię.

Adrian Rogala
Uczy się w klasie III B, mieszkaniec Padwi Narodowej. Do swoich największych sukcesów zalicza przede wszystkim udział i zajęcie drugiego miejsca w konkursie "Fundusze Europejskie – zaprojektuj swoją przyszłość", organizowanym przez władze wojewódzkie. Nagrodą w tym konkursie był trzydniowy wyjazd do Brukseli i spotkanie z europosłem Tomaszem Porębą. Wśród pozostałych sukcesów warto wymienić udział w VI Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Podatkach, znalezienie się w gronie finalistów międzynarodowego konkursu matematycznego "Euklides" oraz udział w III Podkarpackim Konkursie Edukacyjnym "Mistrzowie Statystyki". Poza tym Adrian brał udział w licznych konkursach: teologicznym, językowym w zakresie języka niemieckiego, Misyjnej Olimpiadzie Wiedzy o Afryce, a także wielu innych.

- Nie mam na razie zbyt odległych planów na przyszłość – mówi – ale wiem, że chciałbym się rozwijać w kierunku ekonomii. Chciałbym również zajmować się informatyką, a ściślej grafiką komputerową. Lubię projektować, rysować, tworzyć coś własnego.

Adrian ma własny sposób na to, żeby nie brakowało czasu. – Staram się robić wszystko do końca, żeby móc już o danej sprawie nie myśleć – twierdzi.

Ma wiele marzeń, ale najważniejsze z nich to realizacja swoich planów i pasji. – Jeżeli człowiek będzie realizował swoją pasję, to wtedy osiągnie sukces - mówi Adrian.

Magdalena Łachut
Mieszkanka Słupca, chodzi do klasy III B. Jest finalistką Olimpiady Wiedzy o Biznesie i Innowacjach – ostatni etap tego konkursu jeszcze przed nią. Zakwalifikowała się także do finału Olimpiady Statystycznej i brała udział w rejonowym etapie konkursu matematycznego "Euklides". W ubiegłym roku wraz z drużyną zajęła drugie miejsce na Olimpiadzie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w roku bieżącym było to miejsce czwarte. Uczestniczyła także w II etapie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menadżerskich, Olimpiady Przedsiębiorczości oraz Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W ubiegłym roku w drużynie z kolegą Adrianem zdobyli wyróżnienie w Podkarpackim Konkursie Edukacyjnym "Mistrzowie Statystyki", realizując projekt o Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu.

- Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość – mówi Magdalena. – Na pewno jedną z możliwości jest ekonomia. Innych nie chciałabym na razie zdradzać – dodaje.

W wolnym czasie jeździ na rowerze i spotyka się z przyjaciółmi. Jest także członkinią Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcu. – Członkostwo w OSP to taka rodzinna tradycja – twierdzi. – Dzięki temu uczestniczę aktywnie w życiu gminy i powiatu.

Dominika Hyjek
Dominika jest z Tuszowa Narodowego. Jej zainteresowania są bardzo szerokie, jak sama twierdzi, jest po trochu umysłem ścisłym i humanistycznym. To finalistka Olimpiady Statystycznej, brała także udział w drugim etapie Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menadżerskich, Misyjnej Olimpiady Wiedzy o Afryce, Olimpiady Teologii Katolickiej i Olimpiady Przedsiębiorczości. Jej sukcesem jest także drugie w drużynie, a indywidualnie pierwsze miejsce na Olimpiadzie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Od kilku lat także zdobywa nagrody w konkursie literackim "Strzeż mowy Ojców, strzeż Ojców wiary".

W przyszłym roku szkolnym chce nadal próbować swoich sił w różnych konkursach. Swoją przyszłość uzależnia od wyników egzaminu maturalnego i zawodowego. W realizacji licznych zainteresowań wspiera ją rodzina – rodzice i rodzeństwo. – Najważniejsza dla mnie jest rodzina, i to, aby być w życiu szczęśliwym, żyć tak, żeby nie żałować tego, co się robiło – twierdzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE