Reklama

Najwyższa emerytura 23 tys. zł. A jaka waloryzacja w przyszłym roku? Zdziwisz się

Opublikowano:
Autor:

Najwyższa emerytura 23 tys. zł. A jaka waloryzacja w przyszłym roku? Zdziwisz się - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 23 tys. zł to najwyższa emerytura w Polsce. W jaki sposób ten rekordzista doszedł to tak wysokiej emerytury? Czy inni mają na to szanse? Jaka będzie waloryzacja emerytur w przyszłym roku? O wszystkim dowiesz się z poniższego tekstu.

Informację  o osobie z najwyższą emeryturą, która wynosi dokładnie 22,9 tys. zł brutto miesięcznie ujawniła niedawno Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Tym najbogatszym w Polsce  emerytem jest górnik, któremu udało się zgromadzić ok. 2 mln zł kapitału. Swoją karierę zawodową zaczynał od stanowiska na najniższym szczeblu pracowniczym, a z czasem doszedł do funkcji kierowniczej.

Tajemnica tak wysokiej emerytury nie leży jednak w zarobkach górniczych, choć te na warunki polskie są wysokie, ale w latach pracy tego górnika. Mężczyzna zwlekał z przejściem na emeryturę 16 lat, co pozwalało mu zwiększać zgromadzony kapitał emerytalny o ok. 8 proc. rocznie.  Przeszedł na nią w wieku 81 lat, po przepracowaniu 61 lat.

Niestety, zdecydowana większość polskich emerytów o takich emeryturach może tylko pomarzyć. Średnia emerytura w roku 2020  wynosiła niecałe 2500 zł brutto miesięcznie.

W przyszłym roku emerytury wzrosną o 38,2 zł na każde tysiąc złotych

Rząd podjął już też decyzję o wskaźniku waloryzacji emerytur  i rent w przyszłym roku. Wskaźnik ten wyniesie 3,82 proc. czyli ustawowe minimum. To da do każdego tysiąca złotych 38,2 zł podwyżki.

Emerytury w Polsce są  w tej chwili bardzo niskie, choć z czasem, co nie jest dobrą wiadomością dla młodych osób,  będą jeszcze niższe.
Wynika to przede wszystkim z faktu polskiej demografii. Z jednej strony ludzie  żyją coraz dłużej czyli przybywa emerytów, z drugiej rodzi się coraz mniej dzieci (500+ nic to nie zmieniło) co oznacza, że ubywa młodych w wieku produkcyjnym. Do tej pory na jednego emeryta przypadało ponad 2 osoby w wieku produkcyjnym. Za kilkanaście lat może to być 1,8, albo jeszcze mniej.

 Jeśli dziś przeciętna emerytura to 56 proc. średniego wynagrodzenia, to za kilkanaście lat będzie  to tylko 25 proc.

Szwajcar pracuje zawodowo o 9 lat dłużej od Polaka

Na nasze niskie emerytury wpływ ma też zbyt wczesne przechodzenie na emeryturę i  zbyt krótki okres pracy zawodowej. Polacy należą do narodów, które najkrócej pracują zawodowo. Jak wynika z danych Eurostatu za 2019 rok Polak pracuje średnio 33,6 lat, a przeciętny Europejczyk przechodzi na emeryturę po 35,9 roku pracy. Do narodów, które pracują najdłużej należą Holendrzy – 41 lat, Szwedzi – 42 lata, Szwajcarzy – 42,6 lat.

Szwajcar pracuje więc zawodowo o 9 lat dłużej od Polaka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE