Reklama

Najlepsze biblioteki w powiecie mieleckim . Zobacz gdzie

Opublikowano: czw, 17 gru 2020 10:59
Autor: | Zdjęcie: Fot. UG Padew Narodowa

Najlepsze  biblioteki w powiecie mieleckim . Zobacz gdzie  - Zdjęcie główne

Biblioteki z terenu powiatu mieleckiego znalazły się wśród najwyżej sklasyfikowanych w rankingu Instytut Książki i „Rzeczpospolita”. | foto Fot. UG Padew Narodowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz dziesiąty Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły najlepsze biblioteki w Polsce. Z powiatu mieleckiego najwyżej sklasyfikowana została Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej.

Nagradzając  najlepsze biblioteki w Polsce Instytut Książki i „Rzeczpospolita” docenia w ten sposób zaangażowanie samorządów, dla których   dobrze działająca biblioteki publiczne są  najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

W tym roku wysłano ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskano 835 odpowiedzi.

Ankieta zawierała 26 pytań. Oceniano między innymi powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniono też liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru, zakupione nowe książki.

Przyznawano punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

Podsumowanie tegorocznego rankingu bibliotek odbyło się 10 grudnia 2020 r., ze względu na koronawirusa w formie  online.
W tym roku triumfowało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów, na drugim miejscu znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, na trzecim zaś zeszłoroczny laureat: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.
 

Z podkarpackich bibliotek najlepiej wypadła  Biblioteka w Boguchwale, która zajęła  20 miejsce w rankingu w skali kraju.

Z bibliotek działających na terenie powiatu mieleckiego  najwyższe bo na 68 miejscu w rankingu sklasyfikowana została  Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu  oraz na 114 miejscu Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej

Pozostałe podkarpackie biblioteki sklasyfikowane w zestawieniu to:
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach (26. miejsce w rankingu)
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (29. miejsce w rankingu)
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (30. miejsce w rankingu)
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie (36. miejsce w rankingu)
•    Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej (52. miejsce w rankingu)
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle (57. miejsce w rankingu)
•    Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (70. miejsce w rankingu)
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Grodzisku Dolnym (81. miejsce w rankingu)
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu (91. miejsce w rankingu)
•    Gminne Centrum Kultury Biblioteka w Radomyślu nad Sanem z siedz. w Chwałowicach (104. miejsce w rankingu)
•    Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym (117. miejsce w rankingu)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.