reklama
reklama

Nabór wniosków do programu "Czyste powietrze" wstrzymany. Powód?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Nabór wniosków do programu "Czyste powietrze" wstrzymany. Powód? - Zdjęcie główne

Wszystkie wnioski, które wpłyną przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone. | foto Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościProgram Czyste Powietrze, który od 2018 roku wspiera walkę z zanieczyszczeniem powietrza i pomaga obniżać koszty ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych, przechodzi kompleksową modernizację. W związku z tym nabór wniosków został czasowo wstrzymany.
reklama

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zdecydował o czasowym wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków w ramach programu od 28 listopada 2024 roku. Przerwa potrwa do wiosny 2025 roku i będzie wykorzystana na obsługę dotychczasowych wniosków. Od momentu uruchomienia programu wpłynęło ich już ponad milion, a beneficjentom wypłacono dotacje o łącznej wartości 14 miliardów złotych.

W połowie grudnia ruszy jednak specjalny nabór dla mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Na pomoc dla gospodarstw domowych z czterech województw (dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego) zabezpieczono 300 milionów złotych.

Czyste Powietrze wraca w nowej odsłonie

Wiosną 2025 roku program zostanie wznowiony z uproszczonymi zasadami, nowymi zabezpieczeniami przed nadużyciami i świeżymi źródłami finansowania. Wśród kluczowych reform znajdują się:

reklama

  • wypłata zaliczek wyłącznie na konta beneficjentów,
  • wprowadzenie limitów dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
  • większe wsparcie dla najuboższych gospodarstw,
  • zaostrzone kontrole inwestycji oraz działania firm wykonawczych,
  • obowiązek osiągnięcia określonego standardu energetycznego po realizacji projektu.
Dodatkowo, gminy będą pełniły rolę operatorów, wspierając gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji – od planowania po rozliczenie.

Walka z nadużyciami

Jednym z głównych celów reformy jest zakończenie procederów nieuczciwych praktyk, takich jak zawyżanie kosztów usług, wyłudzanie zaliczek przez nieuczciwych wykonawców czy wielokrotne uzyskiwanie dotacji na te same inwestycje.

reklama

Modernizacja programu wymagała zapewnienia stabilnych źródeł finansowania. Dzięki odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy (13,9 mld zł) i programu FEnIKS (7,6 mld zł), udało się zabezpieczyć kontynuację działań. W przygotowaniu jest także wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kwotę 10 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego.

Program Czyste Powietrze ma stać się bardziej przyjazny i skuteczny dla obywateli. Planowane jest uproszczenie procedur wnioskowych, skrócenie czasu obsługi oraz wprowadzenie listy rekomendowanych wykonawców. Dzięki temu inwestycje w termomodernizację i wymianę źródeł ciepła będą przebiegały szybciej i sprawniej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama