reklama
reklama

Na tropie dawnych wsi i traktów. Historyczne mapy Mielca i okolic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na tropie dawnych wsi i traktów. Historyczne mapy Mielca i okolic - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNieraz zdarza nam się zastanawiać, jak wyglądały nasze okolice dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, a nawet sto lat temu. Jak wyglądał Mielec bez supermarketów, stacji benzynowych, osiedli bloków? Jak biegły drogi, zanim pojawiły się asfalt i ronda? Co było tam, gdzie dziś jest galeria handlowa?
reklama

Dziś możemy zajrzeć w przeszłość dzięki zdjęciom z drona, archiwalnym fotografiom. Ale cofnąć się jeszcze dalej – aż do XVIII czy XIX wieku – pomagają nam stare mapy, które przetrwały dzięki skrupulatności dawnych kartografów. Prawdziwą kopalnią wiedzy jest w tym przypadku strona Gasher Galicia, zajmująca się historią Galicji – tej części dawnej monarchii Austro-Węgierskiej, w której leżał dzisiejszy powiat mielecki.

Najstarsze mapy tych terenów powstały tuż po I rozbiorze Polski, czyli po 1772 roku. Austria, która zagarnęła spory kawałek południowej Polski, od razu przystąpiła do inwentaryzacji nowo zdobytych ziem. Mapy nie tylko pokazują położenie miejscowości, ale często też zabudowania, drogi, cieki wodne.

reklama

Nazwy miejscowości zapisane są często po niemiecku lub z charakterystyczną, staropolską pisownią

Mapy to jednak nie tylko siatka dróg. Niektóre z nich, zwłaszcza te z XIX i początku XX wieku, zawierają mnóstwo dodatkowych informacji, które z dzisiejszej perspektywy mogą zaskakiwać. Znajdziemy tam:

  • lokalizacje młynów, folwarków, kościołów

  • podziały administracyjne i granice majątków,

  • informacje o liczbie bydła w danej wsi 

  • reklama

     

    Można odnaleźć nazwy przysiółków, których już nie ma, albo które dziś funkcjonują jako nieoficjalne części większych miejscowości. Można śledzić zmiany biegu rzek, przebieg starych dróg, czasem zupełnie odmienny od obecnych szlaków komunikacyjnych.

    Każdy z nas może w domowym zaciszu – dosłownie palcem po mapie – odbyć podróż w czasie, porównać to, co było, z tym, co jest.

    reklama
    WRÓĆ DO ARTYKUŁU
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama
    logo