reklama
reklama

Na te wyróżnienia zasłużyli. Uroczysta Gala Leonardo w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Na te wyróżnienia zasłużyli. Uroczysta Gala Leonardo w Mielcu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
125
zdjęć

Gala Leonardo w Mielcu | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWyróżnienia i gratulacje, tak było 20 maja na podsumowaniu XIV Festiwalu Nauki i Techniki w Mielcu.
reklama

Uroczysta Gala Leonardo, na której przyznawane są szczególne wyróżnienia w dzidzinie nauki i techniki odbyła się 20 maja o godz.18:00 w Hotelu "Iskierka" w Mielcu.

To uroczyste wydarzenie nagradza tych, którzy poprzez swoją pracę, innowacje i zdolności rozsławiają Mielec nie tylko w Polsce, ale też na krańcach Europy czy świata. Poprzez produkty, które wytwarzają mieleccy przedsiębiorcy to miasto jest rozpoznawalne już z nazwy. 
Gala jest również jednym z elementów Festiwalu Nauki i Techniki, który w tym roku jest XIV Festiwalem trwającym od 17- 21 maja. 
Wyróżniono osoby i przedsiębiorstwa, które w pełni na to zasłużyły.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Kategoria Mielecki Talent - Wiktoria Klich

reklama

Absolwentka, i tegoroczna maturzystka II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. Jest laureatką wielu konkursów i olimpian na szczeblu  ogólnopolskim z  matematyki, fizyki, statystyki, lingwistyki, ekologi. Uzyskała  dwukrotnie stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendystka Programu „Nie zagubić talentów”. Otwierała Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicza  wraz  z marszałkiem województwa podkarpackiego.

Kategoria Nauka - dr inż. Tomasz Gałaczyński

Autor i współautor 15 prac naukowych i licznych prezentacji publicznych związanych z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w przemyśle lotniczym. W pionie technicznym PZL Mielec zajmował wiele stanowisk - m.in. konstruktora czy starszego konstruktora w dziale płatowcowym samolotu M28. Dołaczł także do zespołu odpowiedzialnego za wsparcie inżynieryjne programu Boeing 787-8 Dreamliner w 2004 roku i był liderem w grupie projektantów.

reklama

-Przyszły mi na myśl słowa mojego przyjaciela, a jednocześnie senseja Romana Jemioło " Tomek, nie ważny jest cel ważna jest droga" i rzeczywiście jest ważna, ale ta droga bylaby niczym bez ludzi jakich spotykamy na tej drodze. Tu z tego miejsca chcę podziękować swojej żonie, która przejęła wszystkie domowe obowiazki, które też należały do mnie abym ten cel mogł realizować. Na swojej drodze spotkałem  wyjatkowe i ważne dla mnie osoby, to byli fachowcy i rzemieslnicy  "dyscypliny", którą przyjąłem to  inż. Józef Bania i inż Karol Kapinos, mój kierownik. To pod jego ręce trafiłem, on zaczął mnie "szlifować". To gdzie jestem nie udałoby się bez dyrektora Ostrowskiego, który w 2013 roku powierzył mi prowadzenie biura badawczo rozwojowego. Bardzo pomocna była  współpraca z kolegami, ktorzy przekazując swoje doświadczen prowdzili mnie właściwymi jak widać ścieżkami - mówił nagrodzony dr inż. Tomasz Gałaczyński

reklama

Kategoria Przedsiębiorstwo - firma Retech

W kategorii małych spółek o średniej kapitalizacji jest  jednym z czołowych krajowych innowatorów. Rodzinna, inżynierska firma  działająca niespełna 24 lata, w której każda kolejna innowacja opiera się na robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych związanych z obróbką stali nierdzewnej, cięciem i gięciem 2D i 3D, spawaniem laserowym, obróbką chemiczną i obróbką skrawaniem. 

Kategoria Społeczna odpowiedzialność biznesu - firma Sierosławski Group

Firma z rodzinnymi tradycjami działająca od ponad 50 lat. Prowadzi działalność w zakresie produkcji detali z tworzyw sztucznych i produkcji narzędzi, w tym form wtryskowych. Firma świadczy pełny zakres usług - od pomysłu do wytworzenia gotowego detalu, posiada laboratorium badań tworzysz sztucznych. Kontrahentami firmy są m.in. firmy z branży motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej - nie tylko z Polski, ale takich państw jak Niemcy, Finlandia, Włochy, Stany Zjednoczone.

Specjalne wyróżnienie Leonardo - firma Kirchhoff na 25-lecie działalności w Mielcu

Jeden z najaktywniejszych zagranicznych inwestorów w mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszy zakład powstał w roku 1999, zakład nr 2 rozpoczął swoją działalność w roku 2016. Łącznie obiekty zakładu włączając  magazyny i pomieszczenia socjalne i administracyjne obejmują prawie 33 tys. m2.

Nowością na gali było Stypendium Albertusowe, które otrzymała Wiktoria Kania

Muzycznie uzdolniona, swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w 2014 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Mielcu. Odniosła już wiele sukcesów, występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych: m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Filharmonii Podkarpackiej, otwierała Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz, ale też występowała w wielu koncertach plenerowych.

Wiktoria Kania udziela się też w Mieleckiej Orkiestrze Symfonicznej, gdzie stanowi mocną podporę tego zespołu.  Jest także wolontariuszką i zarządza samorządem uczniowskim.

Wręczono także Odznaki Aeroklubu Polskiego. 

Srebrną Odznakę za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego otrzymał inż. Michał Litwin - koordynator wielu projektów modelarskich 

Srebrna Odznaka trafiła również do mgr inż. Barbary Łakomy, która w Stowarzyszeniu AUT zajmuje się dokumentacją, rozliczeniami i koordynacją logistyczną.

Festiwal jeszcze trwa 21 maja odbędzie się jeszcze jeden etap sportowo- literacki. Tak jak podkreślałem programowo chyba był to największy Festiwal pośród dotychczasowych najbardziej rozbudowany merytorycznie. Nieco mniej  w tym roku ofert dla dzieci i młodzieży w obszarze popularyzacji nauki i techniki. To co robiliśmy miało znamiona wyższej techniki: Ogólnopolski Konkurs Robotyki gdzie należalo mnieć więcej umiejętności, Hackathon również wymagał więcej umięjętnosci. Podsumowanie na Gali i dyskusje na temat sztucznej inteligencji wływu na to, co się dookola nas dzieje także   wymaga wiedzy i percepcji by zrozumieć te wkraczające przemiany cywilizacyjno- gospodarcze- mówił Zdzisław Nowakowski 

-Gala wyróżnionych to uroczyste wydarzenie. Statuetki przyznaje Rada Programowa Akademii Leonardo jest to 11 osób. W skład rady wchodzą naukowcy, przedsiębiorcy, przedstwiciele edukacji. Staramy się dostrzec młody mielecki talent, który jest zdolny i pracowity osiągający sukcesy na konkursach i dlatego też wybór padł na Wiktorię. W przypadku nauki jak u dr inż Tomasza Gałaczyńskiego połączenie kompetencji merytorycznych, naukowych z pracą w przemyśle owocuje tym, że jest to szereg ciekawych wdrożeń, pracy dla największych korporacji czyli niesamowity rozwój przemysłu. W przypadku przedsiębiorstwa, wyróżnionej Fimy Retech, firma z tradycjami lokalnymi, rodzinna, rozwijająca się daleko poza Mielec sięgając aż do Stanów Zjednoczonych. Firma Sierosławscy to ponad 50 lat istnienia, współpracująca z wieloma firmami nie tylko z Europy, kierująca się zasadą " Jeśli masz dużo podziel się z innymi " - dodał Prezes Leonardo Zdzisław Nowakowski 

-Mimo iż jestem po raz trzeci na Festiwalu to pierwszy raz jako prezydent lecz to nic nie zmienia, gdyż moje wrażenia są zawsze takie same. Za każdym wychodziłem z niesamowitym wrażeniem pełen podziwu dla organizatorow i uczestników Festiwalu Nauki i Techniki  trwającego kilka dni. To już kolejna edycja   i tu zgodzę się z dyrektorem Nowakowskim, że XIV chyba  był najlepszy.  Mieliśmy  dwa jasne punkty,  pierwszy to Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej i Hackathon Lotniczy, wspaniałe ponadkrajowe wydarzenie. Bardzo mnie to cieszy, jedno że działo się to w nowej hali, która stała się poprzez takie wydarzenia jeszcze bardziej wartościowa,  to co się tam działo przez te 2 dni dodało jej szczególnej wartości. Nowoczesne hala i innowacyjne wydarzenie  lotnicze w stolicy lotnictwa idelane połączenie. Czekamy na XV czym nas jeszcze zaskoczą, poprzeczka w tym roku podniosła się dośc wysoko-- mówił Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół. 

-Gala była podsumowaniem tych wydarzeń, wyróżnienia talentu, nauki, przedsiębiorczości i społecznej odpowiedzialności, to wszystkie bardzo ważne obszary i  tu nie da się licytowac który ważnejszy. Każdy  ma wartość, także ludzie, którzy się starają, rozwijaja i promują Mielec na skalę światową- dodał prezydent.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama