Reklama

Muzeum w Pałacyku zaprasza na wystawę i opowieści o czasach II Wojny Światowej [VIDEO]

Opublikowano: ndz, 13 paź 2019 00:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Historii Regionalnej w Pałacyku Oborskich zaprasza na nową wystawę "II Wojna Światowa w Mielcu i Okolicy". Na widzów czekają niezwykłe eksponaty, multimedia, muzealne kino i wiele innych nigdy dotąd nie stosowanych elementów ekspozycji.

Muzealnicy z Pałacyku Oborskich pracowali nad najnowszą wystawą wiele miesięcy. Najciekawszym elementem wystawy jest prawie godzinny film, który dokumentuje czasy okupacji w Mielcu. Są tam pierwsze w historii nagrane świadectwa mieszkańców naszego miasta, którzy przeżyli czasy wojny m. in. Jerzy Dębicki, Włodzimierz Kłaczyński, Jan Rogóż. W filmie, można też usłyszeć komentarz Stanisława Wanatowicza, który opowiada dzieje mieleckich Żydów. 

- Jak byłem małym chłopcem to wtedy dla mnie II Wojna Światowa to przede wszystkim kojarzyła mi się z batalistyką, czyli z bitwami, z uzbrojeniem itp. Potem podrosłem, poszedłem na studia i zacząłem się dowiadywać całkowicie innych rzeczy, które pokazały mi cały obraz wojny. Chodzi mi tutaj o okupację, terror i to życie codzienne, które wtedy było bardzo skomplikowane. Nasz pomysł na wystawę to przede wszystkim zaprezentowanie tej słynnej nocy okupacyjnej poprzez pryzmat wielu osób, grup społecznych, czy społeczności (np. żydowskiej). Chcieliśmy dać namiastkę wrażenia okupacyjnego Mielca w latach 1939 - 1944 - komentuje Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej Pałacyku Oborskich w Mielcu. 

Posłuchaj wywiadu z Krzysztofem Haptasiem z Muzeum Historii Regionalnej w Mielcu

Na wystawie w muzealnym kinie można zobaczyć film, który prezentuje świadectwa mieszkańców Mielca, którzy pamiętają jeszcze okupację. Autorem filmu, jest pracownik muzeum Marek Szczurek.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE