Reklama

Minister Srodowiska oddala odwołanie Kronospanu, Specjalnej Strefy Ekologicznej i Prawników dla Ziemi

Opublikowano:
Autor:

Minister Srodowiska oddala odwołanie Kronospanu, Specjalnej Strefy Ekologicznej i Prawników dla Ziemi - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest już oficjalna decyzja Ministerstwa Środowiska o oddaleniu odwołań do Pozwolenia Zintegrowanego złożonych przez wszystkie strony czyli Kronospan, Specjalną Strefę Ekologiczną i Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

OŚWIADCZENIE KRONOSPAN:

- Co równie ważne, otrzymaliśmy także postanowienie o przywróceniu rygoru natychmiastowej wykonalności Pozwolenia Zintegrowanego, wydanego w czerwcu 2018 roku. Minister rozpatrzył w trybie autokontroli skargę Kronospan Mielec na uchylenie rygoru.  Jest to wynik naszego odwołania i uznania za bezzasadne argumentów przytaczanych przez wnioskujących o uchylenie rygoru - mówi Dagmara Mach, Dyrektor ds. Sprzedaży Kronospan Mielec sp. z o.o.

W uzasadnieniu Minister Henryk Kowalczyk podaje: „Minister Środowiska uznał, że zachodzi niezbędność niezwłocznego wdrożenia decyzji w życie. Instalacja po modernizacji spełnia wymagania najlepszej dostępnej techniki wynikających z konkluzji BAT. Jej eksploatacja przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza ze względu na znaczące ograniczenie emisji pyłu, a także substancji zapachowych powodujących uciążliwość, na które od dawna skarżą się mieszkańcy Mielca. Za nałożeniem rygoru natychmiastowej wykonalności przemawia zatem interes społeczny. Natomiast określenie w decyzji terminów dla wymagalności obowiązku prowadzenia pomiarów ciągłych jest konieczne, ponieważ na wykonanie stanowisk do pomiarów, zakup, i zainstalowanie aparatury pomiarowej potrzebny jest czas i środki finansowe.”

Ostatnie zdanie z przytoczonego uzasadnienia, dotyczącego przywrócenia rygoru natychmiastowej wykonalności, świadczy dobitnie o tym, że Ministerstwo rozumie, że wdrożenie pomiarów ciągłych wymaga określonego czasu.

Skuteczność pracy instalacji została potwierdzona nie tylko prowadzonymi pomiarami, odczuwalnym zmniejszeniem wpływu zakładu na jakość powietrza, ale również przez Ministerstwo Środowiska.

Podsumowując – rygor natychmiastowej wykonalności został przywrócony, a nasze proekologiczne zmiany zauważone i potwierdzone. Cieszymy się, że sprawy znalazły najbardziej optymistyczne dla mielczan rozstrzygnięcie.

Mamy nadzieję, że tego typu rozstrzygnięcia postawią tamę przed kolejnymi kłamliwymi interpretacjami, noszącymi znamiona umyślnych manipulacji, dotyczących naszej działalności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE